Aktiebolag Västerås
Wevo AB
81 sökningar
13,5 mkr
−26,0 %0,3 %
+0,1 p.e.42,7 %
−7,9 p.e.6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 530 | 18 293 | 17 434 | 15 622 | 11 536 | 9 148 | 8 215 | 11 573 |
| Rörelseresultat | 41 | 39 | 501 | 533 | 181 | 445 | 164 | 503 |
| Årets resultat | 16 | 156 | 101 | 473 | 180 | 343 | 126 | 366 |
| Eget kapital | 1 614 | 1 598 | 1 442 | 1 771 | 1 297 | 1 116 | 773 | 648 |
| Balansomslutning | 3 780 | 3 159 | 2 883 | 3 617 | 2 994 | 2 746 | 2 080 | 1 592 |
| Anställda | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 530 | 18 293 | 17 434 | 15 622 | 11 536 | 9 148 | 8 215 | 11 573 |
| Personalkostnader | 3 254 | 3 321 | 2 222 | 2 168 | 1 912 | 1 311 | 1 439 | 2 032 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 0 | 14 | 48 | 28 | 11 | 12 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 2 152 | 1 693 | 2 192 | 2 233 | 2 459 | 2 209 | 2 189 | 2 532 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 071 | −13 240 | −12 505 | −10 640 | −6 956 | −5 172 | −4 411 | −6 485 |
| Rörelseresultat | 41 | 39 | 501 | 533 | 181 | 445 | 164 | 503 |
| Ränteintäkter | 1 | 204 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 43 | 22 | 19 | 4 | 3 | 2 | 25 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 199 | 480 | 514 | 177 | 442 | 161 | 478 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 55 | 88 | 55 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 40 | 0 | −406 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 30 | 44 | 27 | 128 | 51 | 99 | 36 | 112 |
| Årets resultat | 16 | 156 | 101 | 473 | 180 | 343 | 126 | 366 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 180 | 0 | 246 | 239 | 219 | 517 | 283 | 165 |
| Varulager | 610 | 538 | 616 | 545 | 320 | 310 | 183 | 221 |
| Kortfristiga fordringar | 2 825 | 2 270 | 1 842 | 2 822 | 1 705 | 1 653 | 1 215 | 992 |
| Kassa och bank | 165 | 351 | 179 | 11 | 750 | 266 | 400 | 214 |
| Omsättningstillgångar | 3 600 | 3 159 | 2 637 | 3 377 | 2 775 | 2 229 | 1 797 | 1 427 |
| Summa tillgångar | 3 780 | 3 159 | 2 883 | 3 617 | 2 994 | 2 746 | 2 080 | 1 592 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 498 | 1 342 | 1 241 | 1 198 | 1 017 | 673 | 547 | 182 |
| Eget kapital | 1 614 | 1 598 | 1 442 | 1 771 | 1 297 | 1 116 | 773 | 648 |
| Justerat eget kapital | 1 614 | 1 598 | 1 442 | 1 815 | 1 411 | 1 273 | 930 | 805 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 55 | 143 | 198 | 198 | 198 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 157 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 166 | 1 561 | 1 441 | 1 634 | 1 554 | 1 432 | 1 109 | 746 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 780 | 3 159 | 2 883 | 3 617 | 2 994 | 2 746 | 2 080 | 1 592 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 899 | 325 | 325 | 325 | 325 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 349 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wevo AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 13,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 42,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 26 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Västerås.
Bolaget skall driva förädling, skydd och underhåll av bilars utseendemässiga kvalitet, Bilhandel, köp och försäljning av begagnade bilar
Styrelse & ledning
- Robert Bergman (f. 1984) Styrelseledamot
- Richard Bergman (f. 1957) Styrelsesuppleant
- Gabriel Kartal (f. 1987) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-02-24 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Gjutjärnsgatan 12, 721 33, Västerås Besök: Gjutjärnsgatan 12, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-135525 |