Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Wetterlunds Hyresmaskiner AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Wetterlunds Hyresmaskiner AB minskade omsättningen med 65 procent senaste året. Medianen bland branschens 189 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 12,9 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 21,5 procent — branschens median är 32,2 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −64,6 % | 189 | 189 | 0 % |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 45 | 189 | 76 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 % | 99 | 189 | 48 % |
| Soliditet | 21,5 % | 130 | 189 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 435 tkr | 162 | 189 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | 185 tkr | 79 | 189 | 58 % |
| Nettoomsättning | 5 741 tkr | 176 | 189 | 7 % |
| Rörelseresultat | 740 tkr | 112 | 189 | 41 % |
| Antal anställda | 4 | 148 | 189 | 22 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −64,6 % | 24 575 | 24 720 | 1 % |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 5 510 | 24 687 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 % | 15 262 | 24 728 | 38 % |
| Soliditet | 21,5 % | 19 112 | 24 711 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 435 tkr | 16 504 | 24 729 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 185 tkr | 8 737 | 24 729 | 65 % |
| Nettoomsättning | 5 741 tkr | 21 595 | 24 729 | 13 % |
| Rörelseresultat | 740 tkr | 12 990 | 24 729 | 47 % |
| Antal anställda | 4 | 19 406 | 24 729 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −64,6 % | 87 167 | 87 544 | 0 % |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 18 992 | 87 457 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 % | 55 549 | 87 563 | 37 % |
| Soliditet | 21,5 % | 67 667 | 87 519 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 435 tkr | 59 852 | 87 564 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 185 tkr | 30 884 | 87 564 | 65 % |
| Nettoomsättning | 5 741 tkr | 75 541 | 87 564 | 14 % |
| Rörelseresultat | 740 tkr | 45 916 | 87 564 | 48 % |
| Antal anställda | 4 | 66 456 | 87 564 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .