Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Westdent AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Westdent AB ökade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 81 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 9,2 procent, mot branschmedianens 7,8 procent.
Soliditeten ligger på 60,8 procent — branschens median är 60,8 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Tillverkning av tandproteser
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,3 % | 25 | 81 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 33 | 81 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 22 | 81 | 73 % |
| Soliditet | 60,8 % | 40 | 80 | 50 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 312 tkr | 41 | 81 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 120 tkr | 32 | 81 | 60 % |
| Nettoomsättning | 11 811 tkr | 33 | 81 | 59 % |
| Rörelseresultat | 1 081 tkr | 30 | 81 | 63 % |
| Antal anställda | 9 | 31 | 81 | 62 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,3 % | 1 081 | 2 867 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 958 | 2 862 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 593 | 2 867 | 79 % |
| Soliditet | 60,8 % | 855 | 2 859 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 312 tkr | 2 210 | 2 867 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 120 tkr | 1 428 | 2 867 | 50 % |
| Nettoomsättning | 11 811 tkr | 1 704 | 2 867 | 41 % |
| Rörelseresultat | 1 081 tkr | 1 309 | 2 867 | 54 % |
| Antal anställda | 9 | 1 106 | 2 867 | 61 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,3 % | 33 225 | 87 562 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 28 689 | 87 475 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 19 512 | 87 581 | 78 % |
| Soliditet | 60,8 % | 25 184 | 87 381 | 71 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 312 tkr | 65 021 | 87 582 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 120 tkr | 40 856 | 87 582 | 53 % |
| Nettoomsättning | 11 811 tkr | 53 256 | 87 582 | 39 % |
| Rörelseresultat | 1 081 tkr | 39 080 | 87 582 | 55 % |
| Antal anställda | 9 | 37 396 | 87 582 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .