Aktiebolag Västerås
West-In Västerås AB
49 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
89,8 %
+3,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 28 | 1 | 90 | 332 |
| Rörelseresultat | −35 | 3 | −32 | 51 | 270 |
| Årets resultat | −5 | 3 | −11 | 77 | 174 |
| Eget kapital | 166 | 172 | 168 | 280 | 403 |
| Balansomslutning | 238 | 283 | 276 | 424 | 795 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 28 | 1 | 90 | 332 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 24 | 33 | 39 | 58 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −35 | 3 | −32 | 51 | 270 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | 4 | −31 | 51 | 270 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | 0 | 20 | 49 | −50 |
| Skatt | 0 | 1 | 0 | 24 | 45 |
| Årets resultat | −5 | 3 | −11 | 77 | 174 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 58 | 83 | 103 | 100 | 76 |
| Kassa och bank | 180 | 200 | 173 | 324 | 719 |
| Omsättningstillgångar | 238 | 283 | 276 | 424 | 795 |
| Summa tillgångar | 238 | 283 | 276 | 424 | 795 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 121 | 119 | 129 | 153 | 179 |
| Eget kapital | 166 | 172 | 168 | 280 | 403 |
| Justerat eget kapital | 214 | 243 | 239 | 367 | 529 |
| Obeskattade reserver | 60 | 90 | 90 | 110 | 159 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 21 | 18 | 34 | 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 238 | 283 | 276 | 424 | 795 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom mode, inredning samt konsultverksamhet i anslutning därtill, bedriva kapitalförvaltning och rådgivning i anslutning därtill samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva rådgivning i form av verksamhets- och affärsutveckling till små och medelstora företag.
Hitta fler företag som West-In Västerås AB – inom inredningsdesign i Västerås →
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jan-Erik Westlund (f. 1956) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan-Erik Westlund (f. 1956) Ordförande, Styrelseledamot
- Monika Westlund (f. 1955) Styrelseledamot
- Lovisa Leire (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-14 |
|---|---|
| Bransch | Inredningsdesign (SNI 74130) |
| Adress | Götgatan 3 A, 724 62, Västerås Besök: Götgatan 3 A, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |