Aktiebolag Karlstad
Wermlands Tapet & Måleri AB
63 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+21,8 %Rörelsemarginal
3,1 %
+5,1 p.e.Soliditet
13,3 %
+3,1 p.e.Anställda
2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 043 | 1 677 | 2 639 | 3 127 | 4 860 | 4 440 | 2 104 | 1 823 |
| Rörelseresultat | 63 | −33 | 68 | 76 | 661 | 342 | −579 | 101 |
| Årets resultat | 27 | −42 | 48 | 2 | 559 | 325 | −578 | 81 |
| Eget kapital | 96 | 69 | 111 | 63 | 201 | −358 | −682 | 107 |
| Balansomslutning | 724 | 681 | 954 | 1 296 | 1 252 | 553 | 377 | 538 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 4 | 0 | 0 | 6 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 043 | 1 677 | 2 639 | 3 127 | 4 860 | 4 440 | 2 104 | 1 823 |
| Personalkostnader | 1 210 | 908 | 1 079 | 2 166 | 3 262 | 3 075 | 2 051 | 1 305 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 29 | 28 | 38 | 27 | 22 | 13 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 422 | 439 | 537 | 388 | 389 | 285 | 512 | 332 |
| Övriga rörelseposter, netto | −309 | −334 | −927 | −459 | −521 | −716 | −107 | −74 |
| Rörelseresultat | 63 | −33 | 68 | 76 | 661 | 342 | −579 | 101 |
| Räntekostnader | 33 | 9 | 7 | 73 | 6 | 17 | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 30 | −42 | 62 | 3 | 654 | 325 | −578 | 95 |
| Skatt | 3 | 0 | 14 | 2 | 95 | 0 | 0 | 14 |
| Årets resultat | 27 | −42 | 48 | 2 | 559 | 325 | −578 | 81 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 275 | 264 | 293 | 323 | 128 | 77 | 100 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 441 | 368 | 654 | 812 | 608 | 251 | 263 | 474 |
| Kassa och bank | 8 | 49 | 7 | 161 | 516 | 224 | 14 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 449 | 417 | 661 | 973 | 1 124 | 475 | 277 | 509 |
| Summa tillgångar | 724 | 681 | 954 | 1 296 | 1 252 | 553 | 377 | 538 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 19 | 61 | 13 | 11 | −408 | −733 | −154 | −24 |
| Eget kapital | 96 | 69 | 111 | 63 | 201 | −358 | −682 | 107 |
| Justerat eget kapital | 96 | 69 | 111 | 63 | 201 | −358 | −682 | 107 |
| Långfristiga skulder | 101 | 110 | 150 | 165 | 235 | 280 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 527 | 502 | 693 | 1 068 | 816 | 631 | 1 059 | 431 |
| Summa eget kapital och skulder | 724 | 681 | 954 | 1 296 | 1 252 | 553 | 377 | 538 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger Wermlands Tapet & Måleri AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 13,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Karlstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall erbjuda tapet- och måleriarbeten för privatpersoner och företag och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sebastian Arriagada Sepulveda (f. 1981) Styrelseledamot
- Ghina Larsson (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-18 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Berkantsgatan 17A, 664 33, Grums Besök: Bergkantsgatan 17 A, Grums |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |