Aktiebolag Västerås
Werck AB
22 sökningar
Omsättning 2025
160 tkr
+566,7 %Rörelsemarginal
21,9 %
+26,0 p.e.Soliditet
64,3 %
+15,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 160 | 24 | 66 | 0 |
| Rörelseresultat | 35 | −1 | 26 | −1 |
| Årets resultat | 88 | 124 | 21 | 44 |
| Eget kapital | 302 | 214 | 90 | 69 |
| Balansomslutning | 470 | 439 | 435 | 407 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 160 | 24 | 66 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 19 | 16 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | −99 | −6 | −24 | — |
| Rörelseresultat | 35 | −1 | 26 | −1 |
| Ränteintäkter | 60 | 125 | 0 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 95 | 124 | 26 | 44 |
| Skatt | 7 | 0 | 5 | 0 |
| Årets resultat | 88 | 124 | 21 | 44 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 383 | 383 | 383 | 383 |
| Varulager | 17 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 5 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 66 | 51 | 49 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 87 | 56 | 52 | 24 |
| Summa tillgångar | 470 | 439 | 435 | 407 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 189 | 65 | 44 | 0 |
| Eget kapital | 302 | 214 | 90 | 69 |
| Justerat eget kapital | 302 | 214 | 90 | 69 |
| Kortfristiga skulder | 168 | 225 | 345 | 338 |
| Summa eget kapital och skulder | 470 | 439 | 435 | 407 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger Werck AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 160 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 567 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och konstruktion, försäljning av egenproducerade produkter i stål och plåt, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rickard Lindström (f. 1988) Styrelseledamot
- Caroline Nicolas (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Åsiktsvägen 4, 724 83, Västerås Besök: Åsiktsvägen 4, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |