Aktiebolag Stockholm 169 sökningar
Wendelius Passersystem AB
Elinstallationer
9 mkr
+48,0 %5,7 %
+1,7 p.e.39,7 %
+9,6 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 954 | 6 052 | 6 421 | 7 007 | 8 434 | 6 744 | 6 933 | 4 325 |
| Rörelseresultat | 510 | 244 | 100 | 424 | 411 | 347 | 916 | 18 |
| Årets resultat | 399 | 184 | 74 | 330 | 321 | 268 | 714 | 10 |
| Eget kapital | 500 | 286 | 176 | 432 | 422 | 369 | 826 | 112 |
| Balansomslutning | 1 259 | 951 | 1 052 | 1 239 | 1 442 | 1 211 | 1 927 | 619 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 954 | 6 052 | 6 421 | 7 007 | 8 434 | 6 744 | 6 933 | 4 325 |
| Personalkostnader | 3 161 | 2 145 | 2 121 | 2 687 | 2 704 | 2 614 | 2 308 | 1 870 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 1 224 | 937 | 1 167 | 1 029 | 1 015 | 904 | 960 | 725 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 049 | −2 726 | −3 033 | −2 867 | −4 304 | −2 879 | −2 743 | −1 706 |
| Rörelseresultat | 510 | 244 | 100 | 424 | 411 | 347 | 916 | 18 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 511 | 240 | 100 | 422 | 411 | 346 | 914 | 18 |
| Skatt | 111 | 55 | 26 | 92 | 90 | 79 | 200 | 8 |
| Årets resultat | 399 | 184 | 74 | 330 | 321 | 268 | 714 | 10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 70 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 736 | 750 | 943 | 926 | 1 260 | 894 | 1 390 | 575 |
| Kassa och bank | 481 | 201 | 109 | 313 | 182 | 289 | 467 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 1 218 | 951 | 1 052 | 1 239 | 1 442 | 1 183 | 1 857 | 579 |
| Summa tillgångar | 1 259 | 951 | 1 052 | 1 239 | 1 442 | 1 211 | 1 927 | 619 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 12 | 2 |
| Eget kapital | 500 | 286 | 176 | 432 | 422 | 369 | 826 | 112 |
| Justerat eget kapital | 500 | 286 | 176 | 432 | 422 | 369 | 826 | 112 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 79 |
| Kortfristiga skulder | 759 | 665 | 876 | 807 | 1 020 | 842 | 1 101 | 428 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 259 | 951 | 1 052 | 1 239 | 1 442 | 1 211 | 1 927 | 619 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wendelius Passersystem AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 5,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 39,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 48 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall utföra reparationer, installationer samt service inom el- och byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Wendelius (f. 1958) Ordförande, Styrelseledamot
- Björn Wendelius (f. 1980) Styrelseledamot
- Daniel Åhlander (f. 1975) Styrelsesuppleant
- Elias Haraldsson (f. 1985) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-10-28 |
|---|---|
| Adress | Klövbergsvägen 16, 135 69, Tyresö Besök: Klövbergsvägen 16, Tyresö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-811040 |