Aktiebolag Orust
Wemaco AB
95 sökningar
Omsättning 2025
4,5 mkr
−14,3 %Rörelsemarginal
16,6 %
+1,2 p.e.Soliditet
70,0 %
−7,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 541 | 5 298 | 5 461 | 4 825 | 3 224 |
| Rörelseresultat | 756 | 819 | 918 | 796 | 468 |
| Årets resultat | 622 | 874 | 714 | 568 | 470 |
| Eget kapital | 3 002 | 3 180 | 3 006 | 2 792 | 2 624 |
| Balansomslutning | 4 291 | 4 097 | 4 401 | 4 291 | 4 230 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 541 | 5 298 | 5 461 | 4 825 | 3 224 |
| Personalkostnader | 1 130 | 1 189 | 1 381 | 1 090 | 1 050 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 69 | 69 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 579 | 631 | 575 | 622 | 378 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 076 | −2 659 | −2 518 | −2 248 | −1 271 |
| Rörelseresultat | 756 | 819 | 918 | 796 | 468 |
| Ränteintäkter | 31 | 55 | 45 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 18 | 13 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 787 | 869 | 945 | 785 | 458 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 233 | −43 | −90 | 160 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −9 | −19 |
| Skatt | 165 | 229 | 188 | 118 | 129 |
| Årets resultat | 622 | 874 | 714 | 568 | 470 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 45 | 45 | 540 | 563 | 632 |
| Varulager | 302 | 308 | 416 | 409 | 332 |
| Kortfristiga fordringar | 812 | 741 | 447 | 732 | 473 |
| Kassa och bank | 3 132 | 3 003 | 2 998 | 2 587 | 2 793 |
| Omsättningstillgångar | 4 246 | 4 052 | 3 861 | 3 728 | 3 598 |
| Summa tillgångar | 4 291 | 4 097 | 4 401 | 4 291 | 4 230 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 260 | 2 186 | 2 172 | 2 104 | 2 034 |
| Eget kapital | 3 002 | 3 180 | 3 006 | 2 792 | 2 624 |
| Justerat eget kapital | 3 002 | 3 180 | 3 191 | 2 943 | 2 703 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 233 | 190 | 100 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 131 | 229 | 318 |
| Kortfristiga skulder | 1 289 | 917 | 1 031 | 1 080 | 1 188 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 291 | 4 097 | 4 401 | 4 291 | 4 230 |
| Ställda säkerheter | 1 120 | 1 120 | 1 614 | 1 683 | 1 752 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wemaco AB 4,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,6 procent, och soliditeten var hög — 70,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Orust.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med produkter och tillbehör för förpackning-packetering samt därtill närliggande verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med aktier och värdepapper, äga och förvalta lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Terje Brattgjerd (f. 1965) Styrelseledamot
- Marina Brattgjerd (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marie Andersson (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Kambra Holding AB (556845-5413) |
|---|---|
| Koncernmoder | Kambra Holding AB (556845-5413) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Varvsvägen 1, 473 31, Henån Besök: Varvsvägen 1, Henån |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0221-376600 |