Aktiebolag Malmö
Webling IT AB
32 sökningar
Hitta fler företag som Webling IT AB – inom dataprogrammering i Malmö →
499 tkr
−49,4 %19,0 %
−2,7 p.e.66,8 %
+23,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 499 | 987 | 713 | 755 | 1 170 |
| Rörelseresultat | 95 | 215 | 83 | −50 | 334 |
| Årets resultat | 55 | 128 | 50 | 1 | 265 |
| Eget kapital | 112 | 257 | 129 | 80 | 346 |
| Balansomslutning | 303 | 760 | 275 | 216 | 650 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 499 | 987 | 713 | 755 | 1 170 |
| Personalkostnader | 329 | 695 | 538 | 676 | 653 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 71 | 87 | 123 | 177 |
| Rörelseresultat | 95 | 215 | 83 | −50 | 334 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | 215 | 83 | −50 | 334 |
| Bokslutsdispositioner | −24 | −54 | −20 | 52 | 0 |
| Skatt | 15 | 34 | 13 | 1 | 69 |
| Årets resultat | 55 | 128 | 50 | 1 | 265 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 | 7 | 12 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 715 | 169 | 41 | 204 |
| Kassa och bank | 262 | 43 | 99 | 163 | 429 |
| Omsättningstillgångar | 303 | 759 | 268 | 204 | 633 |
| Summa tillgångar | 303 | 760 | 275 | 216 | 650 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 | 79 | 29 | 29 | 31 |
| Eget kapital | 112 | 257 | 129 | 80 | 346 |
| Justerat eget kapital | 203 | 328 | 158 | 93 | 400 |
| Obeskattade reserver | 114 | 90 | 36 | 16 | 68 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 413 | 110 | 120 | 236 |
| Summa eget kapital och skulder | 303 | 760 | 275 | 216 | 650 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Webling IT AB 499 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 552 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 19,0 procent, och soliditeten var hög — 66,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 49 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Malmö.
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och konsultverksamhet inom IT- och fordonsområdet. Primärt fokus på projektledning, grafisk formgivning, systemadministration och applikationsutveckling för webbaserade teknologier, men även fordonsdatorisering och inbyggda system, fordonsombyggnad, specialanpassning och reparation. Biområden är grafisk produktion, CADÖCAM-produktion och BIM-teknologi samt GPS- baserade tjänster. Bolaget ska även förvalta värdepapper och fast egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jens Henriksson (f. 1975) Styrelseledamot
- Johanna Kandell (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-20 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Starrarpsvägen 228, 275 68, Vollsjö Besök: Starrarpsvägen 228, Vollsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |