Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar we90 AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
we90 AB ökade omsättningen med 24 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 660 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −4,6 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 7,2 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +24,0 % | 433 | 5 660 | 92 % |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 5 202 | 5 657 | 8 % |
| Avkastning på eget kapital | −156,8 % | 5 495 | 5 660 | 3 % |
| Soliditet | 7,2 % | 5 431 | 5 647 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 025 tkr | 4 421 | 5 660 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | −47 tkr | 5 173 | 5 660 | 9 % |
| Nettoomsättning | 5 124 tkr | 4 483 | 5 660 | 21 % |
| Rörelseresultat | −234 tkr | 5 089 | 5 660 | 10 % |
| Antal anställda | 5 | 3 543 | 5 660 | 37 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +24,0 % | 1 531 | 10 556 | 85 % |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 9 468 | 10 543 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | −156,8 % | 10 289 | 10 557 | 3 % |
| Soliditet | 7,2 % | 10 114 | 10 531 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 025 tkr | 9 115 | 10 557 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | −47 tkr | 9 177 | 10 557 | 13 % |
| Nettoomsättning | 5 124 tkr | 9 425 | 10 557 | 11 % |
| Rörelseresultat | −234 tkr | 8 982 | 10 557 | 15 % |
| Antal anställda | 5 | 6 966 | 10 557 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +24,0 % | 12 874 | 87 565 | 85 % |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 78 534 | 87 484 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | −156,8 % | 85 351 | 87 585 | 3 % |
| Soliditet | 7,2 % | 83 990 | 87 398 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 025 tkr | 76 316 | 87 586 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | −47 tkr | 76 235 | 87 586 | 13 % |
| Nettoomsättning | 5 124 tkr | 78 622 | 87 586 | 10 % |
| Rörelseresultat | −234 tkr | 74 613 | 87 586 | 15 % |
| Antal anställda | 5 | 57 951 | 87 586 | 34 % |