Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar We Are Post AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
We Are Post AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 203 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 6,4 procent, mot branschmedianens 3,2 procent.
Soliditeten ligger på 25,4 procent — branschens median är 43,9 procent.
Bolaget har 31 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Produktion av film, video och tv-program
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 42 | 184 | 77 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 76 | 179 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,9 % | 54 | 202 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 6,4 % | 75 | 203 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 163 | 203 | 20 % |
| Soliditet | 25,4 % | 154 | 203 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 447 tkr | 51 | 203 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 221 tkr | 57 | 203 | 72 % |
| Nettoomsättning | 106 861 tkr | 24 | 203 | 88 % |
| Rörelseresultat | 6 861 tkr | 20 | 203 | 90 % |
| Antal anställda | 31 | 18 | 203 | 91 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 820 | 21 724 | 64 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 9 007 | 21 339 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,9 % | 5 471 | 24 746 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 6,4 % | 10 543 | 24 715 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 20 482 | 24 755 | 17 % |
| Soliditet | 25,4 % | 18 810 | 24 707 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 447 tkr | 5 881 | 24 756 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 221 tkr | 7 727 | 24 756 | 69 % |
| Nettoomsättning | 106 861 tkr | 3 727 | 24 756 | 85 % |
| Rörelseresultat | 6 861 tkr | 3 700 | 24 756 | 85 % |
| Antal anställda | 31 | 4 033 | 24 756 | 84 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 26 404 | 78 066 | 66 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 33 178 | 76 952 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,9 % | 17 672 | 87 565 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 6,4 % | 38 328 | 87 484 | 56 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 75 548 | 87 585 | 14 % |
| Soliditet | 25,4 % | 68 829 | 87 398 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 447 tkr | 19 274 | 87 586 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 221 tkr | 26 772 | 87 586 | 69 % |
| Nettoomsättning | 106 861 tkr | 10 668 | 87 586 | 88 % |
| Rörelseresultat | 6 861 tkr | 10 713 | 87 586 | 88 % |
| Antal anställda | 31 | 11 585 | 87 586 | 87 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .