Aktiebolag Stockholm
We are Point Studios AB
16 sökningar
2,5 mkr
−2,2 %1,3 %
+2,4 p.e.44,1 %
+0,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 463 | 2 518 | 1 849 |
| Rörelseresultat | 31 | −29 | 226 |
| Årets resultat | 8 | −33 | 171 |
| Eget kapital | 171 | 163 | 196 |
| Balansomslutning | 388 | 374 | 576 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 463 | 2 518 | 1 849 |
| Personalkostnader | 1 582 | 1 655 | 960 |
| Övriga externa kostnader | 542 | 804 | 567 |
| Övriga rörelseposter, netto | −308 | −88 | −96 |
| Rörelseresultat | 31 | −29 | 226 |
| Räntekostnader | 14 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | −33 | 226 |
| Skatt | 9 | 0 | 56 |
| Årets resultat | 8 | −33 | 171 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 30 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 246 | 318 |
| Kassa och bank | 335 | 98 | 228 |
| Omsättningstillgångar | 388 | 344 | 546 |
| Summa tillgångar | 388 | 374 | 576 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 138 | 171 | 0 |
| Eget kapital | 171 | 163 | 196 |
| Justerat eget kapital | 171 | 163 | 196 |
| Kortfristiga skulder | 217 | 211 | 380 |
| Summa eget kapital och skulder | 388 | 374 | 576 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte We are Point Studios AB 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 510 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,3 procent, och soliditeten var god — 44,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva konsultation av design inom varumärkeskommunikation, bedriva utveckling av och reklam för varumärken samt producera grafisk design, webbdesign och produktdesign samt försäljning av reklamkläder utvecklade under egna varumärken samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Gustaf Holmquist (f. 1997) Verkställande direktör
- Hugo Sandberg (f. 1996) Ordförande, Styrelseledamot
- Gustaf Holmquist (f. 1997) Styrelseledamot
- Maja Holmquist (f. 1997) Styrelsesuppleant
- Amanda Desirée Wolf (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-05-05 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Grev Turegatan 58, 114 38, Stockholm Besök: Grev Turegatan 58, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |