Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar WB Trä AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
WB Trä AB ökade omsättningen med 59 procent senaste året. Medianen bland branschens 76 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 10,1 procent, mot branschmedianens 3,9 procent.
Soliditeten ligger på 35,4 procent — branschens median är 55,2 procent.
Bolaget har 45 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Tillverkning av dörrar och fönster av trä
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 | 71 | 61 % | |
| Värdeförändring | +94,0 % | 3 | 70 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +59,0 % | 2 | 76 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 16 | 76 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,5 % | 3 | 76 | 96 % |
| Soliditet | 35,4 % | 60 | 75 | 20 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 860 tkr | 26 | 76 | 66 % |
| Rörelseresultat per anställd | 188 tkr | 17 | 76 | 78 % |
| Nettoomsättning | 83 705 tkr | 12 | 76 | 84 % |
| Rörelseresultat | 8 466 tkr | 6 | 76 | 92 % |
| Antal anställda | 45 | 10 | 76 | 87 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 433 | 1 891 | 77 % | |
| Värdeförändring | +94,0 % | 156 | 1 869 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +59,0 % | 77 | 2 055 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 662 | 2 051 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,5 % | 294 | 2 055 | 86 % |
| Soliditet | 35,4 % | 1 404 | 2 052 | 32 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 860 tkr | 1 048 | 2 055 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 188 tkr | 714 | 2 055 | 65 % |
| Nettoomsättning | 83 705 tkr | 238 | 2 055 | 88 % |
| Rörelseresultat | 8 466 tkr | 172 | 2 055 | 92 % |
| Antal anställda | 45 | 148 | 2 055 | 93 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 19 836 | 78 296 | 75 % | |
| Värdeförändring | +94,0 % | 7 474 | 77 179 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | +59,0 % | 3 691 | 87 570 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 25 865 | 87 488 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,5 % | 15 775 | 87 590 | 82 % |
| Soliditet | 35,4 % | 57 114 | 87 388 | 35 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 860 tkr | 44 877 | 87 591 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 188 tkr | 30 650 | 87 591 | 65 % |
| Nettoomsättning | 83 705 tkr | 12 924 | 87 591 | 85 % |
| Rörelseresultat | 8 466 tkr | 8 910 | 87 591 | 90 % |
| Antal anställda | 45 | 7 784 | 87 591 | 91 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .