Aktiebolag Partille
Wayguide AB
21 sökningar
923 tkr
−48,1 %-12,0 %
−47,0 p.e.46,0 %
−15,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 923 | 1 780 | 1 421 | 924 | 58 |
| Rörelseresultat | −111 | 622 | 221 | 38 | 19 |
| Årets resultat | −115 | 494 | 175 | 29 | 15 |
| Eget kapital | 192 | 575 | 269 | 94 | 64 |
| Balansomslutning | 417 | 928 | 631 | 484 | 76 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 923 | 1 780 | 1 421 | 924 | 58 |
| Personalkostnader | 965 | 969 | 1 076 | 800 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 188 | 118 | 86 | 39 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −111 | 622 | 221 | 38 | 19 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −115 | 622 | 221 | 38 | 18 |
| Skatt | 0 | 129 | 46 | 9 | 4 |
| Årets resultat | −115 | 494 | 175 | 29 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 25 | 25 | 25 |
| Varulager | 9 | 23 | 23 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 495 | 261 | 223 | 8 |
| Kassa och bank | 234 | 360 | 321 | 236 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 367 | 878 | 606 | 459 | 51 |
| Summa tillgångar | 417 | 928 | 631 | 484 | 76 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 257 | 31 | 44 | 15 | −1 |
| Eget kapital | 192 | 575 | 269 | 94 | 64 |
| Justerat eget kapital | 192 | 575 | 269 | 94 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 353 | 362 | 390 | 12 |
| Summa eget kapital och skulder | 417 | 928 | 631 | 484 | 76 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Wayguide AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 923 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -12,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 46,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 48 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Partille.
Bolaget skall bedriva konsult-, utbildnings- och utvecklingsverksamhet inom företagsledning, IT och projektledning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Wilhelmsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Mats Wilhelmsson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-02-28 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Gatan 176, 474 71, Gullholmen Besök: Gatan 176, Gullholmen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |