Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Way Communication AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Way Communication AB ökade omsättningen med 109 procent senaste året. Medianen bland branschens 530 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 4,2 procent, mot branschmedianens 5,3 procent.
Soliditeten ligger på 57,4 procent — branschens median är 41,8 procent.
Bolaget har 19 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reklambyråverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 104 | 475 | 78 % | |
| Värdeförändring | +106,0 % | 37 | 468 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +108,7 % | 8 | 530 | 98 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 288 | 528 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 286 | 530 | 46 % |
| Soliditet | 57,4 % | 149 | 530 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 188 tkr | 400 | 530 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 50 tkr | 322 | 530 | 39 % |
| Nettoomsättning | 22 580 tkr | 152 | 530 | 71 % |
| Rörelseresultat | 951 tkr | 220 | 530 | 58 % |
| Antal anställda | 19 | 80 | 530 | 85 % |
Blekinge län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 346 | 900 | 62 % | |
| Värdeförändring | +106,0 % | 61 | 885 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +108,7 % | 12 | 1 015 | 99 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 587 | 1 014 | 42 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 414 | 1 015 | 59 % |
| Soliditet | 57,4 % | 333 | 1 013 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 188 tkr | 809 | 1 015 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 50 tkr | 654 | 1 015 | 36 % |
| Nettoomsättning | 22 580 tkr | 328 | 1 015 | 68 % |
| Rörelseresultat | 951 tkr | 464 | 1 015 | 54 % |
| Antal anställda | 19 | 194 | 1 015 | 81 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 114 | 78 286 | 58 % | |
| Värdeförändring | +106,0 % | 6 428 | 77 169 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +108,7 % | 1 265 | 87 562 | 99 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 48 259 | 87 475 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 38 119 | 87 581 | 56 % |
| Soliditet | 57,4 % | 29 034 | 87 381 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 188 tkr | 70 108 | 87 582 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 50 tkr | 55 943 | 87 582 | 36 % |
| Nettoomsättning | 22 580 tkr | 34 924 | 87 582 | 60 % |
| Rörelseresultat | 951 tkr | 41 428 | 87 582 | 53 % |
| Antal anställda | 19 | 19 082 | 87 582 | 78 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .