Aktiebolag Vellinge
Wave marine AB
57 sökningar
12,9 mkr
+222,6 %1,6 %
−6,3 p.e.9,0 %
−1,3 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 870 | 3 990 | 6 899 | 2 174 |
| Rörelseresultat | 200 | 314 | 180 | 139 |
| Årets resultat | 112 | 212 | 119 | 105 |
| Eget kapital | 598 | 486 | 274 | 155 |
| Balansomslutning | 6 650 | 4 733 | 5 223 | 1 179 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 870 | 3 990 | 6 899 | 2 174 |
| Personalkostnader | 939 | 519 | 558 | 340 |
| Av- och nedskrivningar | 233 | 135 | 85 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 1 631 | 576 | 411 | 221 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 867 | −2 446 | −5 665 | −1 453 |
| Rörelseresultat | 200 | 314 | 180 | 139 |
| Räntekostnader | 54 | 46 | 29 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 268 | 151 | 133 |
| Skatt | 35 | 56 | 32 | 28 |
| Årets resultat | 112 | 212 | 119 | 105 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 796 | 761 | 383 | 404 |
| Varulager | 3 038 | 2 929 | 3 912 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 739 | 923 | 700 | 360 |
| Kassa och bank | 77 | 120 | 228 | 415 |
| Omsättningstillgångar | 4 854 | 3 972 | 4 840 | 775 |
| Summa tillgångar | 6 650 | 4 733 | 5 223 | 1 179 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 436 | 224 | 105 | 0 |
| Eget kapital | 598 | 486 | 274 | 155 |
| Justerat eget kapital | 598 | 486 | 274 | 155 |
| Långfristiga skulder | 4 256 | 3 821 | 4 557 | 580 |
| Kortfristiga skulder | 1 796 | 426 | 392 | 444 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 650 | 4 733 | 5 223 | 1 179 |
| Ställda säkerheter | 831 | 511 | 434 | 404 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Wave marine AB 12,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 9,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 223 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vellinge.
Aktiebolaget ska verka inom båtservice, båtunderhåll, plastreparationer, förvaring, personaluthyrning, snickeri, mekanisk verkstad, motorreparationer, hantverks- tjänster, försäljning, förmedling och reparation av båtar, bilar, trailer, grävmaskiner och motorer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Andrija Barisic (f. 1970) Styrelseledamot
- Mikael Strandberg (f. 1984) Styrelsesuppleant
- David Eskilsson (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-02-11 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar (SNI 33150) |
| Adress | Olsgårdsgatan 13 C, 215 79, Malmö Besök: Olsgårdsgatan 13 C, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |