Aktiebolag Stockholm
Watt's Up Elservice AB
64 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
−39,1 %Rörelsemarginal
15,0 %
+2,2 p.e.Soliditet
70,4 %
−3,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 537 | 2 523 | 2 045 | 2 310 | 551 | 20 | 66 | 277 |
| Rörelseresultat | 231 | 323 | 183 | 150 | 119 | −21 | 11 | 151 |
| Årets resultat | 182 | 258 | 186 | 150 | 119 | −42 | −434 | 146 |
| Eget kapital | 823 | 891 | 633 | 447 | 297 | 363 | 581 | 1 187 |
| Balansomslutning | 1 169 | 1 212 | 935 | 761 | 434 | 378 | 606 | 1 265 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 537 | 2 523 | 2 045 | 2 310 | 551 | 20 | 66 | 277 |
| Personalkostnader | 377 | 513 | 535 | 483 | 80 | 1 | 6 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 19 | 16 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 284 | 276 | 244 | 305 | 75 | 40 | 50 | 70 |
| Övriga rörelseposter, netto | −616 | −1 392 | −1 067 | −1 369 | −277 | — | 1 | −52 |
| Rörelseresultat | 231 | 323 | 183 | 150 | 119 | −21 | 11 | 151 |
| Ränteintäkter | 3 | 4 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 485 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 233 | 327 | 186 | 150 | 119 | −42 | −434 | 187 |
| Skatt | 51 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 |
| Årets resultat | 182 | 258 | 186 | 150 | 119 | −42 | −434 | 146 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 396 | 382 | 62 | 78 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 352 | 407 | 288 | 175 | 237 | 2 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 421 | 423 | 585 | 508 | 197 | 376 | 606 | 1 262 |
| Omsättningstillgångar | 773 | 831 | 873 | 683 | 434 | 378 | 606 | 1 265 |
| Summa tillgångar | 1 169 | 1 212 | 935 | 761 | 434 | 378 | 606 | 1 265 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 591 | 583 | 397 | 247 | 128 | 355 | 965 | 991 |
| Eget kapital | 823 | 891 | 633 | 447 | 297 | 363 | 581 | 1 187 |
| Justerat eget kapital | 823 | 891 | 633 | 447 | 297 | 363 | 581 | 1 187 |
| Kortfristiga skulder | 346 | 321 | 302 | 314 | 137 | 15 | 25 | 78 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 169 | 1 212 | 935 | 761 | 434 | 378 | 606 | 1 265 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger Watt's Up Elservice AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 70,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 39 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra elinstallationer i huvudsak. Byggnadsarbeten, grävarbeten och övrig byggverksamhet. Konsultering och försäljning av solpaneler.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Nilsson (f. 1984) Styrelseledamot
- Wenny Maria Nilsson (f. 1957) Styrelsesuppleant
- Anna Silén (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-18 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Tunnbrödsvägen 37, 168 64, Bromma Besök: Tunnbrödsvägen 37, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |