Aktiebolag Göteborg
Waterproof Diving International AB
143 sökningar
Omsättning 2026
109,3 mkr
+1,0 %Rörelsemarginal
14,0 %
+9,1 p.e.Soliditet
73,9 %
+32,4 p.e.Anställda
22
+10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 109 305 | 108 246 | 99 230 | 59 216 | 78 156 |
| Rörelseresultat | 15 334 | 5 290 | 16 038 | 12 216 | 14 618 |
| Årets resultat | 21 056 | 6 138 | 11 240 | 9 611 | 8 381 |
| Eget kapital | 33 091 | 16 035 | 21 897 | 22 657 | 17 551 |
| Balansomslutning | 57 022 | 66 242 | 58 131 | 43 710 | 40 647 |
| Anställda | 22 | 20 | 21 | 19 | 19 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 109 305 | 108 246 | 99 230 | 59 216 | 78 156 |
| Personalkostnader | 18 637 | 17 409 | 15 907 | 8 931 | 12 304 |
| Av- och nedskrivningar | 587 | 439 | 240 | 82 | 231 |
| Övriga externa kostnader | 13 255 | 13 183 | 11 713 | 6 322 | 8 878 |
| Övriga rörelseposter, netto | −61 492 | −71 925 | −55 332 | −31 665 | −42 125 |
| Rörelseresultat | 15 334 | 5 290 | 16 038 | 12 216 | 14 618 |
| Ränteintäkter | 96 | 124 | 132 | — | — |
| Räntekostnader | 657 | 859 | 7 | 30 | 143 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 719 | 5 624 | 16 163 | 12 206 | 13 628 |
| Bokslutsdispositioner | 3 026 | 2 400 | −1 583 | 0 | −2 779 |
| Skatt | 3 689 | 1 886 | 3 339 | 2 595 | 2 467 |
| Årets resultat | 21 056 | 6 138 | 11 240 | 9 611 | 8 381 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 840 | 3 832 | 1 788 | 906 | 988 |
| Varulager | 31 477 | 37 425 | 37 167 | 29 415 | 21 469 |
| Kortfristiga fordringar | 21 454 | 24 096 | 10 289 | 7 793 | 7 785 |
| Kassa och bank | 1 251 | 889 | 8 887 | 5 596 | 10 405 |
| Omsättningstillgångar | 54 183 | 62 411 | 56 343 | 42 804 | 39 659 |
| Summa tillgångar | 57 022 | 66 242 | 58 131 | 43 710 | 40 647 |
| Aktiekapital | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 1 700 |
| Balanserat resultat | 10 295 | 8 157 | 8 917 | 11 306 | 7 430 |
| Eget kapital | 33 091 | 16 035 | 21 897 | 22 657 | 17 551 |
| Justerat eget kapital | 42 161 | 27 508 | 35 275 | 34 778 | 29 672 |
| Obeskattade reserver | 11 423 | 14 449 | 16 849 | 15 266 | 15 266 |
| Kortfristiga skulder | 12 508 | 35 758 | 19 385 | 5 787 | 7 830 |
| Summa eget kapital och skulder | 57 022 | 66 242 | 58 131 | 43 710 | 40 647 |
| Ställda säkerheter | 10 200 | 10 200 | 10 200 | 10 200 | 10 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Waterproof Diving International AB omsatte 109,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 885 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 14,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 73,9 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till 22 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning, import och export av dykmaterial med försäljning till grossist och detaljist och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Simon Hemberg (f. 1983) Verkställande direktör
Styrelse
- Henrik Einarsson (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Ahlberg (f. 1966) Styrelseledamot
- Björn Ehlmé (f. 1959) Styrelseledamot
- Simon Hemberg (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Göran Ehlmé (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joakim Häggberg (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Lagercrantz Group Aktiebolag (556282-4556) |
|---|---|
| Koncernmoder | Lagercrantz Group Aktiebolag (556282-4556) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491) |
| Adress | Industrivägen 39, 433 61, Sävedalen Besök: Industrivägen 39, Sävedalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-3368270 |