Aktiebolag Eskilstuna
Wäsbycafe och restaurang Mälardalen AB
41 sökningar
Omsättning 2025
4,1 mkr
+0,2 %Rörelsemarginal
2,9 %
+3,1 p.e.Soliditet
31,0 %
+1,3 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 095 | 4 086 | 4 454 | 4 350 | 4 936 | 4 376 | 2 785 |
| Rörelseresultat | 117 | −10 | 644 | 452 | 929 | 604 | 224 |
| Årets resultat | 3 | 1 | 331 | 355 | 545 | 346 | 169 |
| Eget kapital | 1 800 | 1 797 | 1 796 | 1 465 | 1 110 | 564 | 219 |
| Balansomslutning | 5 808 | 6 044 | 6 478 | 2 400 | 2 247 | 1 415 | 907 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 095 | 4 086 | 4 454 | 4 350 | 4 936 | 4 376 | 2 785 |
| Personalkostnader | 2 393 | 2 236 | 2 153 | 2 102 | 2 133 | 1 907 | 1 195 |
| Av- och nedskrivningar | 127 | 139 | 69 | 113 | 36 | 32 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 554 | 766 | 703 | 764 | 764 | 769 | 604 |
| Övriga rörelseposter, netto | −904 | −955 | −885 | −919 | −1 074 | −1 064 | −742 |
| Rörelseresultat | 117 | −10 | 644 | 452 | 929 | 604 | 224 |
| Ränteintäkter | 8 | 32 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 179 | 247 | 189 | 6 | 8 | 12 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −54 | −226 | 459 | 446 | 921 | 592 | 215 |
| Bokslutsdispositioner | 63 | 238 | −36 | 0 | −230 | −150 | 0 |
| Skatt | 6 | 11 | 92 | 91 | 146 | 96 | 46 |
| Årets resultat | 3 | 1 | 331 | 355 | 545 | 346 | 169 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 886 | 5 013 | 5 131 | 111 | 193 | 121 | 127 |
| Varulager | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 206 | 185 | 216 | 167 | 31 | 39 | 40 |
| Kassa och bank | 711 | 846 | 1 131 | 2 122 | 2 023 | 1 255 | 740 |
| Omsättningstillgångar | 922 | 1 031 | 1 346 | 2 289 | 2 054 | 1 294 | 780 |
| Summa tillgångar | 5 808 | 6 044 | 6 478 | 2 400 | 2 247 | 1 415 | 907 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 747 | 1 746 | 1 415 | 1 060 | 514 | 168 | 0 |
| Eget kapital | 1 800 | 1 797 | 1 796 | 1 465 | 1 110 | 564 | 219 |
| Justerat eget kapital | 2 075 | 2 122 | 2 309 | 1 949 | 1 594 | 866 | 402 |
| Obeskattade reserver | 346 | 409 | 646 | 610 | 610 | 380 | 230 |
| Långfristiga skulder | 3 228 | 3 468 | 3 668 | 0 | 36 | 124 | 211 |
| Kortfristiga skulder | 434 | 370 | 368 | 325 | 491 | 347 | 247 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 808 | 6 044 | 6 478 | 2 400 | 2 247 | 1 415 | 907 |
| Ställda säkerheter | 4 350 | 4 350 | 4 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 528 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wäsbycafe och restaurang Mälardalen AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 31,0 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Eskilstuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Cafe.bageri och lättare maträtter. Egen tillverkning
Styrelse & ledning
Styrelse
- Camilla Spångberg (f. 1968) Styrelseledamot
- Magnus Spångberg (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lisa Andersson (f. 1994) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-21 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Julingatan 19A, 644 32, Torshälla Besök: Julingatan 19 A Mälardalen Ab, Torshälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |