Aktiebolag Stockholm
Wasastaden Entreprenad Aktiebolag
49 sökningar
Omsättning 2025
330 tkr
Rörelsemarginal
99,1 %
Soliditet
79,9 %
+9,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 330 | 0 | 13 | 0 | 0 | 80 | 1 094 | 1 607 |
| Rörelseresultat | 327 | −2 | 7 | −7 | −7 | 7 | 12 | 6 |
| Årets resultat | 261 | −1 | 7 | −7 | 33 | 5 | 9 | 4 |
| Eget kapital | 311 | 50 | 51 | 44 | 101 | 68 | 63 | 54 |
| Balansomslutning | 389 | 71 | 78 | 288 | 295 | 312 | 325 | 343 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 330 | 0 | 13 | 0 | 0 | 80 | 1 094 | 1 607 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 1 031 | 1 520 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 2 | 6 | 7 | 7 | 7 | 47 | 43 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | −38 |
| Rörelseresultat | 327 | −2 | 7 | −7 | −7 | 7 | 12 | 6 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 328 | −1 | 7 | −7 | −7 | 6 | 12 | 6 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 67 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 3 | 2 |
| Årets resultat | 261 | −1 | 7 | −7 | 33 | 5 | 9 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 342 | 22 | 34 | 14 | 12 | 82 | 304 | 258 |
| Kassa och bank | 47 | 49 | 44 | 274 | 283 | 230 | 21 | 85 |
| Omsättningstillgångar | 389 | 71 | 78 | 288 | 295 | 312 | 325 | 343 |
| Summa tillgångar | 389 | 71 | 78 | 288 | 295 | 312 | 325 | 343 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | −6 | 1 | 18 | 13 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 311 | 50 | 51 | 44 | 101 | 68 | 63 | 54 |
| Justerat eget kapital | 311 | 50 | 51 | 44 | 101 | 68 | 63 | 54 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 21 | 27 | 244 | 194 | 244 | 262 | 289 |
| Summa eget kapital och skulder | 389 | 71 | 78 | 288 | 295 | 312 | 325 | 343 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 666 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wasastaden Entreprenad Aktiebolag strax under mitten sett till omsättning, med 330 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 99,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 79,9 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Lundberg (f. 1962) Styrelseledamot
- Anna Lundberg Wojsym (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tobias Benne (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Peter Lundberg Gruppen AB (556699-6681) |
|---|---|
| Koncernmoder | Peter Lundberg Gruppen AB (556699-6681) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-11 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Lars Forssells gata 32, 112 15, Stockholm Besök: Lars Forssells Gata 32, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |