Aktiebolag Göteborg
Wallsin Entreprenad AB
147 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
−14,3 %Rörelsemarginal
-6,7 %
−12,7 p.e.Soliditet
9,7 %
+1,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 879 | 2 192 | 2 419 | 2 637 | 1 871 | 2 175 | 1 795 |
| Rörelseresultat | −126 | 131 | 73 | 274 | −38 | 305 | 160 |
| Årets resultat | 1 | 1 | 64 | 212 | 98 | 200 | 202 |
| Eget kapital | 203 | 203 | 202 | 337 | 225 | 327 | 327 |
| Balansomslutning | 2 102 | 2 350 | 2 519 | 2 478 | 2 548 | 2 919 | 2 938 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 879 | 2 192 | 2 419 | 2 637 | 1 871 | 2 175 | 1 795 |
| Personalkostnader | 1 240 | 1 229 | 1 213 | 1 161 | 1 120 | 999 | 754 |
| Av- och nedskrivningar | 247 | 310 | 347 | 307 | 285 | 287 | 293 |
| Övriga externa kostnader | 683 | 703 | 948 | 1 055 | 663 | 735 | 587 |
| Övriga rörelseposter, netto | 165 | 181 | 162 | 160 | 159 | 151 | — |
| Rörelseresultat | −126 | 131 | 73 | 274 | −38 | 305 | 160 |
| Ränteintäkter | 6 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 70 | 86 | 49 | 44 | 41 | 36 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | −190 | 46 | 25 | 229 | −80 | 270 | 150 |
| Bokslutsdispositioner | 191 | −45 | 39 | 40 | 205 | −15 | 110 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 57 | 27 | 55 | 58 |
| Årets resultat | 1 | 1 | 64 | 212 | 98 | 200 | 202 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 202 | 1 363 | 1 548 | 1 865 | 1 823 | 2 108 | 2 359 |
| Kortfristiga fordringar | 514 | 299 | 309 | 118 | 239 | 359 | 258 |
| Kassa och bank | 386 | 688 | 662 | 495 | 486 | 452 | 321 |
| Omsättningstillgångar | 901 | 987 | 970 | 613 | 725 | 811 | 579 |
| Summa tillgångar | 2 102 | 2 350 | 2 519 | 2 478 | 2 548 | 2 919 | 2 938 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 82 | 82 | 18 | 5 | 7 | 7 | 5 |
| Eget kapital | 203 | 203 | 202 | 337 | 225 | 327 | 327 |
| Justerat eget kapital | 233 | 385 | 348 | 514 | 435 | 699 | 687 |
| Obeskattade reserver | 38 | 229 | 184 | 223 | 264 | 469 | 454 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 56 | 151 | 421 | 687 |
| Kortfristiga skulder | 1 861 | 1 918 | 2 133 | 1 862 | 1 908 | 1 702 | 1 470 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 102 | 2 350 | 2 519 | 2 478 | 2 548 | 2 919 | 2 938 |
| Ställda säkerheter | 520 | 520 | 675 | 775 | 1 788 | 1 830 | 2 010 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wallsin Entreprenad AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,7 procent, och soliditeten var låg — 9,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva grävnings- schaktnings samt snickeriverksamhet samt även markarbeten och försäljning av byggmaterial.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Conny Wallsin (f. 1962) Styrelseledamot
- Helen Lerjefelt Wallsin (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mickael Sigvardsson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Bratteliden 7, 423 72, Säve Besök: Bratteliden 7, Säve |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-561466 |