starkabolag.se

Aktiebolag Mariestad

Wadström Svets & Smide AB

78 sökningar

Omsättning 2025

581 tkr

−56,0 %
Rörelsemarginal

-44,4 %

−27,8 p.e.
Soliditet

3,8 %

−50,3 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning5811 3202 1322 1031 654
Rörelseresultat−258−21963284−45
Årets resultat−302−2201021677
Eget kapital50352572470304
Balansomslutning1 3206519521 038736
Anställda00001
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning5811 3202 1322 1031 654
Personalkostnader361524847729724
Av- och nedskrivningar14875665659
Övriga externa kostnader326828815612620
Övriga rörelseposter, netto−4−112−341−422−296
Rörelseresultat−258−21963284−45
Ränteintäkter210——
Räntekostnader462544
Resultat efter finansiella poster−302−22059280−50
Bokslutsdispositioner0070−7059
Skatt0027442
Årets resultat−302−2201021677

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar984224229227284
Varulager3520202020
Kortfristiga fordringar110325617403314
Kassa och bank1918286388118
Omsättningstillgångar336427723811452
Summa tillgångar1 3206519521 038736
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat302522420253247
Eget kapital50352572470304
Justerat eget kapital50352572526304
Obeskattade reserver000700
Långfristiga skulder1 0847255170140
Kortfristiga skulder186227325328292
Summa eget kapital och skulder1 3206519521 038736
Ställda säkerheter1700171227284

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Wadström Svets & Smide AB 581 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -44,4 procent, och soliditeten var låg — 3,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 56 procent. Sätet finns i Mariestad.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Entreprenaduppdrag inom bygg och anläggningsbranschen.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Wadström Svets & Smide AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Wadström Svets & Smide AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Wadström Svets & Smide AB (556868-1968)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-10-18
Bransch Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120)
Adress
Övre Vång 124, 523 92, Timmele
Besök: Övre Vång 124, Timmele
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad