Aktiebolag Göteborg
W&S LeakLess AB
48 sökningar
Omsättning 2025
2,2 mkr
+27,2 %Rörelsemarginal
4,0 %
+3,6 p.e.Soliditet
54,8 %
+16,3 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 223 | 1 747 | 1 034 | 1 225 | 1 707 | 1 634 | 1 932 | 2 344 |
| Rörelseresultat | 90 | 7 | 50 | −62 | 22 | 33 | 66 | 44 |
| Årets resultat | 62 | 2 | 26 | 0 | 18 | 24 | 25 | 51 |
| Eget kapital | 603 | 540 | 538 | 513 | 512 | 494 | 470 | 444 |
| Balansomslutning | 1 100 | 1 403 | 890 | 1 038 | 1 305 | 1 231 | 1 412 | 1 357 |
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 223 | 1 747 | 1 034 | 1 225 | 1 707 | 1 634 | 1 932 | 2 344 |
| Personalkostnader | 213 | 179 | 168 | 177 | 230 | 216 | 227 | 316 |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 67 | 0 | 89 | 89 | 89 | 89 | 60 |
| Övriga externa kostnader | 555 | 569 | 589 | 522 | 514 | 496 | 639 | 648 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 287 | −925 | −227 | −499 | −852 | −800 | −911 | −1 276 |
| Rörelseresultat | 90 | 7 | 50 | −62 | 22 | 33 | 66 | 44 |
| Ränteintäkter | 43 | 17 | 16 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 54 | 43 | 33 | 18 | 16 | 25 | 33 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | −20 | 33 | −63 | 24 | 32 | 33 | 111 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 24 | 0 | 65 | 0 | 0 | 0 | −36 |
| Skatt | 17 | 2 | 8 | 2 | 5 | 8 | 8 | 24 |
| Årets resultat | 62 | 2 | 26 | 0 | 18 | 24 | 25 | 51 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 245 | 322 | 0 | 29 | 118 | 208 | 297 | 386 |
| Varulager | 756 | 801 | 792 | 788 | 807 | 889 | 863 | 793 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 280 | 98 | 213 | 375 | 123 | 248 | 157 |
| Kassa och bank | 47 | 0 | 0 | 8 | 5 | 12 | 3 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 856 | 1 081 | 890 | 1 009 | 1 187 | 1 024 | 1 115 | 970 |
| Summa tillgångar | 1 100 | 1 403 | 890 | 1 038 | 1 305 | 1 231 | 1 412 | 1 357 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 491 | 488 | 462 | 463 | 444 | 420 | 395 | 343 |
| Eget kapital | 603 | 540 | 538 | 513 | 512 | 494 | 470 | 444 |
| Justerat eget kapital | 603 | 540 | 557 | 532 | 583 | 565 | 541 | 515 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 24 | 24 | 89 | 89 | 89 | 89 |
| Långfristiga skulder | 209 | 432 | 218 | 97 | 317 | 411 | 616 | 552 |
| Kortfristiga skulder | 288 | 431 | 110 | 404 | 387 | 237 | 237 | 272 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 100 | 1 403 | 890 | 1 038 | 1 305 | 1 231 | 1 412 | 1 357 |
| Ställda säkerheter | 245 | 323 | 0 | 29 | 118 | 208 | 297 | 386 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 488 granskade bolag ligger W&S LeakLess AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,0 procent, och soliditeten var hög — 54,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva'export/import samt handel med industri- förnödenheter till industriföretag och grossister inom de flesta medier som är slang och rör-relaterade. Läckagesökning av tryckluft- & gassystem på industrin samt reparation av detsamma, ska vara huvuddelen av tjänsterna. Bolaget ska dessutom äga och förvalta fast egendom och värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Sundberg (f. 1960) Styrelseledamot
- Ann Christin Lundgren (f. 1956) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Box 12183, 402 42, Göteborg Besök: Box 12183, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |