Aktiebolag Östersund
Vycab Equipment AB
197 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−67,9 %Rörelsemarginal
3,5 %
+0,8 p.e.Soliditet
9,5 %
+3,2 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 072 | 3 344 | 5 808 | 6 088 | 1 888 | 2 208 | 1 606 | 4 899 |
| Rörelseresultat | 37 | 87 | −123 | 193 | 39 | 86 | −120 | −285 |
| Årets resultat | −19 | −20 | 2 | 2 | 8 | 67 | −75 | 2 |
| Eget kapital | 101 | 120 | 140 | 138 | 135 | 128 | 60 | 135 |
| Balansomslutning | 1 065 | 1 897 | 1 357 | 2 098 | 1 810 | 823 | 840 | 1 305 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 072 | 3 344 | 5 808 | 6 088 | 1 888 | 2 208 | 1 606 | 4 899 |
| Personalkostnader | 18 | 91 | 538 | 885 | 1 002 | 688 | 285 | 1 306 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 19 | 14 | 91 | 33 | 3 | 75 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 283 | 1 527 | 1 461 | 2 512 | 1 188 | 1 368 | 1 369 | 2 835 |
| Övriga rörelseposter, netto | −718 | −1 620 | −3 918 | −2 407 | 374 | −63 | — | −1 017 |
| Rörelseresultat | 37 | 87 | −123 | 193 | 39 | 86 | −120 | −285 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 11 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 57 | 110 | 44 | 80 | 15 | 0 | 0 | 73 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −20 | −147 | 114 | 31 | 86 | −155 | −357 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 150 | −110 | −21 | −19 | 80 | 360 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −19 | −20 | 2 | 2 | 8 | 67 | −75 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 23 | 39 | 58 | 1 048 | 824 | 70 | 0 | 481 |
| Varulager | 467 | 943 | 555 | 86 | 123 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 530 | 743 | 627 | 408 | 683 | 484 | 805 | 742 |
| Kassa och bank | 45 | 172 | 117 | 556 | 180 | 269 | 35 | 81 |
| Omsättningstillgångar | 1 042 | 1 858 | 1 299 | 1 050 | 986 | 753 | 840 | 824 |
| Summa tillgångar | 1 065 | 1 897 | 1 357 | 2 098 | 1 810 | 823 | 840 | 1 305 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 70 | 90 | 88 | 86 | 77 | 11 | 85 | 83 |
| Eget kapital | 101 | 120 | 140 | 138 | 135 | 128 | 60 | 135 |
| Justerat eget kapital | 101 | 120 | 140 | 257 | 167 | 142 | 60 | 199 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 150 | 40 | 18 | 0 | 80 |
| Långfristiga skulder | 446 | 866 | 514 | 968 | 625 | 160 | 210 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 518 | 911 | 703 | 842 | 1 010 | 517 | 570 | 850 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 065 | 1 897 | 1 357 | 2 098 | 1 810 | 823 | 840 | 1 305 |
| Ställda säkerheter | 424 | 900 | 0 | 1 020 | 785 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 389 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vycab Equipment AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,5 procent, och soliditeten var låg — 9,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 68 procent. Sätet finns i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med lastbilar, lastvagnar, lastmaskiner och personbilar samt utföra godstransporter och chaufförstjänster jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Vykander (f. 1987) Styrelseledamot
- Elin Vykander (f. 1987) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Krumlinde (f. 1954) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712) |
| Adress | Skålgropsvägen 16, 262 74, Ängelholm Besök: Skålgropsvägen 16, Ängelholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |