Aktiebolag Växjö 65 sökningar
VXO FUELS AB
Detaljhandel med drivmedel
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
79,7 %
−1,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 199 | 0 |
| Rörelseresultat | −87 | −59 | −45 | −57 | −3 | −7 | 199 | −3 |
| Årets resultat | −87 | −58 | −45 | 1 038 | −3 | 21 | 143 | −3 |
| Eget kapital | 949 | 1 036 | 1 094 | 1 140 | 101 | 205 | 244 | 101 |
| Balansomslutning | 1 191 | 1 278 | 1 376 | 1 240 | 201 | 215 | 355 | 107 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 199 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 38 | 38 | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 49 | 21 | 7 | 18 | 0 | 7 | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | −87 | −59 | −45 | −57 | −3 | −7 | 199 | −3 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −87 | −58 | −45 | 1 038 | −3 | −7 | 199 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | −34 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 22 | 0 |
| Årets resultat | −87 | −58 | −45 | 1 038 | −3 | 21 | 143 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 116 | 1 155 | 1 161 | 553 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 32 | 206 | 122 | 18 | 102 | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 45 | 91 | 9 | 565 | 133 | 63 | 305 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 75 | 124 | 215 | 687 | 151 | 165 | 305 | 57 |
| Summa tillgångar | 1 191 | 1 278 | 1 376 | 1 240 | 201 | 215 | 355 | 107 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 936 | 994 | 1 039 | 0 | 0 | 145 | 1 | −57 |
| Eget kapital | 949 | 1 036 | 1 094 | 1 140 | 101 | 205 | 244 | 101 |
| Justerat eget kapital | 949 | 1 036 | 1 094 | 1 140 | 101 | 205 | 271 | 101 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 242 | 242 | 282 | 100 | 100 | 10 | 77 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 191 | 1 278 | 1 376 | 1 240 | 201 | 215 | 355 | 107 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva utveckling, utbildning och konsultation rörande teknisk, marknads och organisatorisk utveckling samt handel, uthyrning och förvaltning av fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Hans Griplander (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Hans Griplander (f. 1967) Styrelseledamot
- Ludvig Bååth (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-08-10 |
|---|---|
| Adress | Uråsa Terminal, 362 53, Uråsa Besök: Uråsa Terminal, Uråsa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |