Aktiebolag Staffanstorp
VVS & Kakeltjänst Sverige AB
138 sökningar
Omsättning 2025
58,4 mkr
−31,0 %Rörelsemarginal
2,3 %
−5,6 p.e.Soliditet
58,4 %
+4,4 p.e.Anställda
29
−17,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 433 | 84 734 | 98 099 | 94 214 | 77 477 |
| Rörelseresultat | 1 346 | 6 678 | 6 962 | 4 823 | 1 287 |
| Årets resultat | 1 056 | 5 335 | 5 538 | 3 776 | 990 |
| Eget kapital | 12 283 | 13 877 | 11 292 | 7 654 | 4 372 |
| Balansomslutning | 21 023 | 25 665 | 29 040 | 29 756 | 20 992 |
| Anställda | 29 | 35 | 35 | 42 | 44 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 433 | 84 734 | 98 099 | 94 214 | 77 477 |
| Personalkostnader | 19 189 | 22 199 | 21 021 | 24 425 | 25 432 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 5 818 | 5 820 | 6 096 | 6 736 | 8 002 |
| Övriga rörelseposter, netto | −32 079 | −50 036 | −64 020 | −58 230 | −42 756 |
| Rörelseresultat | 1 346 | 6 678 | 6 962 | 4 823 | 1 287 |
| Ränteintäkter | 66 | 87 | 61 | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 10 | 6 | 26 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 400 | 6 756 | 7 016 | 4 811 | 1 287 |
| Skatt | 344 | 1 420 | 1 479 | 1 034 | 297 |
| Årets resultat | 1 056 | 5 335 | 5 538 | 3 776 | 990 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 220 | 301 | 332 | 328 | 331 |
| Kortfristiga fordringar | 16 158 | 15 816 | 28 431 | 26 945 | 18 433 |
| Kassa och bank | 4 645 | 9 540 | 277 | 2 483 | 2 228 |
| Omsättningstillgångar | 21 023 | 25 657 | 29 040 | 29 756 | 20 992 |
| Summa tillgångar | 21 023 | 25 665 | 29 040 | 29 756 | 20 992 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 11 127 | 8 441 | 5 654 | 3 778 | 3 282 |
| Eget kapital | 12 283 | 13 877 | 11 292 | 7 654 | 4 372 |
| Justerat eget kapital | 12 283 | 13 877 | 11 292 | 7 654 | 4 372 |
| Kortfristiga skulder | 8 740 | 11 788 | 17 748 | 22 102 | 16 620 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 023 | 25 665 | 29 040 | 29 756 | 20 992 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 2 000 |
Verksamhet
VVS & Kakeltjänst Sverige AB omsatte 58,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 4 982 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 2,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 58,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 31 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 29 personer, med säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva rör- och kakelarbete, putsning och fasadarbeten, golvarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kent Martin Jonas Permbeck (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Robin Klich (f. 1982) Styrelseledamot
- Carsten Nilsson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Veronica Blom (f. 1974) Revisor
- Per Hedenus (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Framtiden Invest Sverige AB (559252-1800) |
|---|---|
| Koncernmoder | Framtiden Invest Sverige AB (559252-1800) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Arrievägen 29, 238 41, Oxie Besök: Arrievägen 29, Oxie |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 046-258449 |