Aktiebolag Älvsbyn
VS-Garage AB
63 sökningar
Omsättning 2025
793 tkr
−11,8 %Rörelsemarginal
33,4 %
+4,3 p.e.Soliditet
72,9 %
−9,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 793 | 899 | 801 | 497 | 295 | 14 | 20 | 104 |
| Rörelseresultat | 265 | 262 | 239 | 172 | 123 | 5 | −35 | −73 |
| Årets resultat | −130 | 0 | 189 | 136 | 98 | 36 | −35 | −1 |
| Eget kapital | 329 | 460 | 460 | 271 | 135 | 37 | 1 | 37 |
| Balansomslutning | 451 | 561 | 604 | 399 | 198 | 43 | 12 | 254 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 793 | 899 | 801 | 497 | 295 | 14 | 20 | 104 |
| Personalkostnader | 5 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 125 | 70 | 45 | 76 | 23 | 1 | 55 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | −398 | −567 | −517 | −249 | −148 | −8 | — | −112 |
| Rörelseresultat | 265 | 262 | 239 | 172 | 123 | 5 | −35 | −73 |
| Räntekostnader | 341 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | −76 | 261 | 238 | 172 | 123 | 5 | −35 | −81 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −261 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 0 | 80 |
| Skatt | 54 | 0 | 49 | 35 | 25 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −130 | 0 | 189 | 136 | 98 | 36 | −35 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 458 | 108 | 56 | 42 | 34 | 0 | 192 |
| Kassa och bank | 406 | 103 | 496 | 343 | 156 | 9 | 12 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 451 | 561 | 604 | 399 | 198 | 43 | 12 | 216 |
| Summa tillgångar | 451 | 561 | 604 | 399 | 198 | 43 | 12 | 254 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 409 | 410 | 221 | 85 | −13 | −49 | −14 | −12 |
| Eget kapital | 329 | 460 | 460 | 271 | 135 | 37 | 1 | 37 |
| Justerat eget kapital | 329 | 460 | 460 | 271 | 135 | 37 | 1 | 37 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 207 |
| Kortfristiga skulder | 122 | 101 | 144 | 128 | 63 | 6 | 11 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 451 | 561 | 604 | 399 | 198 | 43 | 12 | 254 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 | 500 | 500 |
| Ansvarsförbindelser | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 349 granskade bolag ligger VS-Garage AB strax under mitten räknat på omsättning, med 793 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 33,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 72,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 12 procent. Bolaget hör hemma i Älvsbyn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall reparera fordon samt sälja reservdelar, oljor, däck, batterier med flera produkter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- David Lindström (f. 1982) Styrelseledamot
- Magnus Boman (f. 1974) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Investit AB (556909-2132) |
|---|---|
| Koncernmoder | Investit AB (556909-2132) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-09 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Nygrensvägen 9, 942 33, Älvsbyn Besök: Nygrensvägen 9, Älvsbyn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |