Aktiebolag Köping
Vretlunda Åkeri AB
110 sökningar
Omsättning 2025
10,4 mkr
+0,1 %Rörelsemarginal
18,0 %
+7,8 p.e.Soliditet
73,5 %
−0,3 p.e.Anställda
6
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 392 | 10 385 | 11 239 | 9 549 | 7 406 | 6 417 | 8 727 |
| Rörelseresultat | 1 868 | 1 058 | 2 437 | 1 365 | 479 | −42 | 805 |
| Årets resultat | 1 235 | 907 | 2 084 | 703 | 394 | 331 | 615 |
| Eget kapital | 12 283 | 11 548 | 12 790 | 10 707 | 10 628 | 10 234 | 10 404 |
| Balansomslutning | 16 702 | 15 640 | 17 560 | 15 040 | 14 043 | 13 212 | 14 347 |
| Anställda | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 392 | 10 385 | 11 239 | 9 549 | 7 406 | 6 417 | 8 727 |
| Personalkostnader | 3 975 | 4 121 | 3 690 | 3 840 | 3 436 | 2 862 | 3 931 |
| Av- och nedskrivningar | 1 406 | 1 412 | 1 363 | 1 223 | 1 070 | 1 304 | 1 289 |
| Övriga externa kostnader | 770 | 815 | 695 | 432 | 627 | 650 | 687 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 373 | −2 979 | −3 054 | −2 689 | −1 794 | −1 643 | −2 015 |
| Rörelseresultat | 1 868 | 1 058 | 2 437 | 1 365 | 479 | −42 | 805 |
| Ränteintäkter | 89 | 134 | 63 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 42 | 40 | 29 | 68 | 22 | 8 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 915 | 1 152 | 2 470 | 1 298 | 459 | 171 | 798 |
| Bokslutsdispositioner | −350 | 0 | 0 | −400 | 50 | 200 | 0 |
| Skatt | 330 | 244 | 386 | 196 | 115 | 40 | 183 |
| Årets resultat | 1 235 | 907 | 2 084 | 703 | 394 | 331 | 615 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 099 | 9 284 | 8 596 | 9 762 | 9 255 | 7 183 | 8 864 |
| Kortfristiga fordringar | 2 882 | 2 531 | 3 086 | 2 393 | 2 094 | 1 610 | 2 137 |
| Kassa och bank | 5 721 | 3 825 | 5 878 | 2 885 | 2 694 | 4 420 | 3 346 |
| Omsättningstillgångar | 8 602 | 6 357 | 8 964 | 5 278 | 4 789 | 6 029 | 5 482 |
| Summa tillgångar | 16 702 | 15 640 | 17 560 | 15 040 | 14 043 | 13 212 | 14 347 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 928 | 10 521 | 10 586 | 9 884 | 10 114 | 9 783 | 9 669 |
| Eget kapital | 12 283 | 11 548 | 12 790 | 10 707 | 10 628 | 10 234 | 10 404 |
| Justerat eget kapital | 14 268 | 13 255 | 14 497 | 12 414 | 12 018 | 11 663 | 11 992 |
| Obeskattade reserver | 2 500 | 2 150 | 2 150 | 2 150 | 1 750 | 1 800 | 2 000 |
| Långfristiga skulder | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 918 | 1 940 | 2 619 | 2 182 | 1 663 | 1 175 | 1 943 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 702 | 15 640 | 17 560 | 15 040 | 14 043 | 13 212 | 14 347 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger Vretlunda Åkeri AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 10,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,0 procent, och soliditeten var hög — 73,5 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Köping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet ävensom idka därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christer Pettersson (f. 1967) Styrelseledamot
- Carina Pettersson Fredriksson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emil Eriksson (f. 1995) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-06-08 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Älgstigen 5, 731 43, Köping Besök: Älgstigen 5, Köping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5573801 |