Aktiebolag Södertälje
Vreta Entreprenad AB
39 sökningar
1,6 mkr
+5,7 %14,4 %
+23,2 p.e.75,4 %
+32,9 p.e.3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 639 | 1 551 | 1 578 | 1 250 | 1 848 |
| Rörelseresultat | 236 | −136 | 292 | −115 | 34 |
| Årets resultat | 176 | −136 | 292 | −119 | 33 |
| Eget kapital | 381 | 206 | 342 | 50 | 112 |
| Balansomslutning | 505 | 484 | 381 | 569 | 757 |
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 639 | 1 551 | 1 578 | 1 250 | 1 848 |
| Personalkostnader | 1 185 | 1 256 | 1 011 | 627 | 663 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 27 | 16 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 191 | 94 | 189 | 274 | 313 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −314 | −59 | −448 | −831 |
| Rörelseresultat | 236 | −136 | 292 | −115 | 34 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 234 | −136 | 292 | −119 | 33 |
| Skatt | 59 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 176 | −136 | 292 | −119 | 33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 | 45 | 68 | 69 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 448 | 363 | 193 | 265 | 581 |
| Kassa och bank | 36 | 76 | 120 | 235 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 484 | 440 | 313 | 500 | 702 |
| Summa tillgångar | 505 | 484 | 381 | 569 | 757 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 155 | 292 | 0 | 119 | 29 |
| Eget kapital | 381 | 206 | 342 | 50 | 112 |
| Justerat eget kapital | 381 | 206 | 342 | 50 | 112 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 278 | 39 | 519 | 645 |
| Summa eget kapital och skulder | 505 | 484 | 381 | 569 | 757 |
| Ansvarsförbindelser | 72 | 72 | 72 | 72 | 0 |
Verksamhet
Vreta Entreprenad AB omsatte 1,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,4 procent, och soliditeten var hög — 75,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Södertälje.
Bolaget ska bedriva elinstallationer och byggnationer samt därmed förenlig verksamhet.
Hitta fler företag som Vreta Entreprenad AB – inom elinstallationer i Södertälje →
Styrelse & ledning
- Niklas Germundson (f. 1993) Styrelseledamot
- Hans Germundson (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-02 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Sollidenvägen 13, 144 63, Rönninge Besök: Sollidenvägen 13, Rönninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |