Aktiebolag Solna
Voltage Controlled AB
Ljudinspelning och musikutgivning
21 sökningar
918 tkr
−14,6 %9,9 %
−8,3 p.e.13,2 %
−9,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 918 | 1 075 | 1 250 |
| Rörelseresultat | 91 | 196 | 443 |
| Årets resultat | 53 | 119 | 265 |
| Eget kapital | 79 | 145 | 290 |
| Balansomslutning | 600 | 653 | 747 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 918 | 1 075 | 1 250 |
| Personalkostnader | 473 | 467 | 340 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 204 | 290 | 369 |
| Övriga rörelseposter, netto | −138 | −110 | −86 |
| Rörelseresultat | 91 | 196 | 443 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 91 | 200 | 443 |
| Bokslutsdispositioner | −23 | −50 | −110 |
| Skatt | 15 | 31 | 69 |
| Årets resultat | 53 | 119 | 265 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 12 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 159 | 116 |
| Kassa och bank | 488 | 482 | 607 |
| Omsättningstillgångar | 600 | 641 | 723 |
| Summa tillgångar | 600 | 653 | 747 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 79 | 145 | 290 |
| Justerat eget kapital | 224 | 272 | 377 |
| Obeskattade reserver | 183 | 160 | 110 |
| Kortfristiga skulder | 338 | 348 | 347 |
| Summa eget kapital och skulder | 600 | 653 | 747 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 146 granskade bolag ligger Voltage Controlled AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 918 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 13,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Solna.
Bolaget skall producera, skriva, framföra samt mixa musik. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper och fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anton Engdahl (f. 1994) Verkställande direktör
- Anton Engdahl (f. 1994) Styrelseledamot
- Mats Engdahl (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-08 |
|---|---|
| Adress | Bjurgränd 58 LGH 1205, 124 63, Bandhagen Besök: Bjurgränd 58 LGH 1205, Bandhagen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |