Aktiebolag Staffanstorp
VK Mekaniska AB
297 sökningar
Omsättning 2025
47 mkr
−7,8 %Rörelsemarginal
6,3 %
+0,8 p.e.Soliditet
43,8 %
+0,4 p.e.Anställda
21
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 47 033 | 51 012 | 47 654 | 37 577 | 30 166 | 27 752 | 33 052 |
| Rörelseresultat | 2 959 | 2 781 | 5 829 | 5 355 | 2 343 | −164 | 681 |
| Årets resultat | 1 529 | 1 384 | −103 | 3 047 | 1 650 | 93 | 692 |
| Eget kapital | 14 909 | 13 380 | 11 995 | 13 098 | 10 051 | 8 402 | 8 308 |
| Balansomslutning | 34 060 | 30 869 | 27 256 | 22 941 | 17 203 | 14 405 | 14 748 |
| Anställda | 21 | 21 | 21 | 17 | 18 | 18 | 17 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 033 | 51 012 | 47 654 | 37 577 | 30 166 | 27 752 | 33 052 |
| Personalkostnader | 13 424 | 13 041 | 12 322 | 10 254 | 10 760 | 10 752 | 10 640 |
| Av- och nedskrivningar | 887 | 772 | 699 | 396 | 356 | 249 | 293 |
| Övriga externa kostnader | 9 386 | 8 545 | 7 134 | 7 098 | 5 898 | 6 030 | 6 231 |
| Övriga rörelseposter, netto | −20 377 | −25 873 | −21 670 | −14 474 | −10 809 | −10 885 | −15 207 |
| Rörelseresultat | 2 959 | 2 781 | 5 829 | 5 355 | 2 343 | −164 | 681 |
| Ränteintäkter | 28 | 10 | 5 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 185 | 4 | 6 | 5 | 0 | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 802 | 2 787 | 5 828 | 5 350 | 2 343 | −163 | 676 |
| Bokslutsdispositioner | −853 | −1 018 | 171 | −1 494 | −235 | 297 | 222 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −6 102 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 420 | 384 | 0 | 809 | 458 | 40 | 206 |
| Årets resultat | 1 529 | 1 384 | −103 | 3 047 | 1 650 | 93 | 692 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 586 | 4 949 | 5 190 | 3 244 | 1 524 | 1 878 | 1 281 |
| Varulager | 13 707 | 11 036 | 12 654 | 9 077 | 7 435 | 6 274 | 5 966 |
| Kortfristiga fordringar | 9 241 | 9 876 | 8 255 | 6 848 | 4 316 | 4 796 | 4 966 |
| Kassa och bank | 5 526 | 5 008 | 1 157 | 3 772 | 3 928 | 1 456 | 2 536 |
| Omsättningstillgångar | 28 474 | 25 919 | 22 065 | 19 697 | 15 679 | 12 526 | 13 468 |
| Summa tillgångar | 34 060 | 30 869 | 27 256 | 22 941 | 17 203 | 14 405 | 14 748 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 13 260 | 11 876 | 11 978 | 9 931 | 8 281 | 8 189 | 7 496 |
| Eget kapital | 14 909 | 13 380 | 11 995 | 13 098 | 10 051 | 8 402 | 8 308 |
| Justerat eget kapital | 19 485 | 17 279 | 15 085 | 16 324 | 12 091 | 10 255 | 10 397 |
| Obeskattade reserver | 5 763 | 4 910 | 3 892 | 4 063 | 2 569 | 2 334 | 2 631 |
| Kortfristiga skulder | 13 388 | 12 579 | 11 369 | 5 780 | 4 583 | 3 669 | 3 809 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 060 | 30 869 | 27 256 | 22 941 | 17 203 | 14 405 | 14 748 |
| Ställda säkerheter | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 0 | 3 250 | 3 250 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger VK Mekaniska AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 47 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,3 procent, och soliditeten var god — 43,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 21 personer, med säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Alf Jörgen Larsson (f. 1958) Verkställande direktör
Styrelse
- Alf Jörgen Larsson (f. 1958) Ordförande, Styrelseledamot
- Isak Larsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Eva Karin Larsson Strömberg (f. 1963) Styrelseledamot
- Jacob Larsson (f. 1989) Styrelseledamot
- Magnus Larsson (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Åsa Mattisson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Per Johansson (f. 1981) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Larssons i Barum AB (556511-4385) |
|---|---|
| Koncernmoder | Larssons i Barum AB (556511-4385) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-01-02 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Kranvägen 8, 245 34, Staffanstorp Besök: Box 21, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 046-207990 |