Aktiebolag Västerås
Viva Voce AB
59 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−0,5 %Rörelsemarginal
1,8 %
−10,6 p.e.Soliditet
16,1 %
−10,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 442 | 1 449 | 1 428 | 591 | 583 | 529 | 534 | 468 |
| Rörelseresultat | 26 | 180 | 126 | −54 | 42 | 96 | −32 | −153 |
| Årets resultat | −18 | 382 | 51 | 0 | 42 | 63 | 0 | −19 |
| Eget kapital | 321 | 639 | 257 | 206 | 206 | 164 | 101 | 101 |
| Balansomslutning | 1 991 | 2 415 | 1 955 | 1 619 | 433 | 362 | 296 | 279 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 442 | 1 449 | 1 428 | 591 | 583 | 529 | 534 | 468 |
| Personalkostnader | 761 | 580 | 575 | 623 | 580 | 512 | 503 | 567 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 29 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 216 | 202 | 269 | 25 | 26 | 33 | 36 | 23 |
| Övriga rörelseposter, netto | −410 | −458 | −429 | 3 | 65 | 112 | −27 | −31 |
| Rörelseresultat | 26 | 180 | 126 | −54 | 42 | 96 | −32 | −153 |
| Räntekostnader | 44 | 76 | 62 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | 404 | 65 | −54 | 42 | 96 | −33 | −30 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −33 | 0 | 11 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 55 | 0 | 0 | 33 | 0 |
| Skatt | 0 | 21 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −18 | 382 | 51 | 0 | 42 | 63 | 0 | −19 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 505 | 1 534 | 1 563 | 1 530 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 156 | 497 | 298 | 9 | 159 | 134 | 152 | 162 |
| Kassa och bank | 330 | 384 | 94 | 80 | 174 | 127 | 44 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 486 | 881 | 393 | 89 | 333 | 262 | 196 | 179 |
| Summa tillgångar | 1 991 | 2 415 | 1 955 | 1 619 | 433 | 362 | 296 | 279 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 239 | 157 | 106 | 106 | 64 | 1 | 1 | 20 |
| Eget kapital | 321 | 639 | 257 | 206 | 206 | 164 | 101 | 101 |
| Justerat eget kapital | 321 | 639 | 257 | 206 | 206 | 164 | 101 | 101 |
| Långfristiga skulder | 1 152 | 1 170 | 1 228 | 1 206 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 518 | 606 | 470 | 207 | 227 | 198 | 195 | 178 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 991 | 2 415 | 1 955 | 1 619 | 433 | 362 | 296 | 279 |
| Ställda säkerheter | 1 338 | 1 338 | 1 338 | 1 338 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 625 granskade bolag ligger Viva Voce AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 16,1 procent får betecknas som måttlig. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall agera som konsult och sälja tjänster inom området äldreomsorg samt hälsa och välbefinnande. Vidare kommer verksamheten att agera som återförsäljare till produkter inom dessa områden. Verksamheten kommer att bedriva personaluthyrning och konsultverksamhet inom personalområdet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska bedriva fastighetsskötsel.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marie Björkholm (f. 1961) Styrelseledamot
- Per Björkholm (f. 1959) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helena Andersson (f. 1966) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Viva Voce AB (556732-6383) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-06-27 |
|---|---|
| Bransch | Annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121) |
| Adress | Farledsgatan 5, 722 10, Västerås Besök: Farledsgatan 5, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |