Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Visit Gällnö AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Visit Gällnö AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 842 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 8,6 procent, mot branschmedianens 2,7 procent.
Soliditeten ligger på 73,0 procent — branschens median är 41,0 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 817 | 1 700 | 52 % | |
| Värdeförändring | +36,0 % | 408 | 1 658 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,1 % | 1 289 | 1 842 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 96 | 1 842 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 1 070 | 1 842 | 42 % |
| Soliditet | 73,0 % | 175 | 1 842 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 216 tkr | 1 720 | 1 842 | 7 % |
| Rörelseresultat per anställd | 104 tkr | 895 | 1 842 | 51 % |
| Nettoomsättning | 9 729 tkr | 1 628 | 1 842 | 12 % |
| Rörelseresultat | 834 tkr | 1 014 | 1 842 | 45 % |
| Antal anställda | 8 | 1 205 | 1 842 | 35 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 675 | 21 790 | 46 % | |
| Värdeförändring | +36,0 % | 5 866 | 21 402 | 73 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,1 % | 14 031 | 24 747 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 8 523 | 24 716 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 11 764 | 24 756 | 52 % |
| Soliditet | 73,0 % | 3 519 | 24 706 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 216 tkr | 19 006 | 24 757 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 104 tkr | 11 986 | 24 757 | 52 % |
| Nettoomsättning | 9 729 tkr | 17 451 | 24 757 | 30 % |
| Rörelseresultat | 834 tkr | 12 502 | 24 757 | 50 % |
| Antal anställda | 8 | 12 741 | 24 757 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 40 866 | 78 296 | 48 % | |
| Värdeförändring | +36,0 % | 20 325 | 77 179 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,1 % | 49 316 | 87 570 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 30 563 | 87 488 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 39 170 | 87 590 | 55 % |
| Soliditet | 73,0 % | 12 225 | 87 388 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 216 tkr | 68 982 | 87 591 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 104 tkr | 43 729 | 87 591 | 50 % |
| Nettoomsättning | 9 729 tkr | 59 514 | 87 591 | 32 % |
| Rörelseresultat | 834 tkr | 43 852 | 87 591 | 50 % |
| Antal anställda | 8 | 41 038 | 87 591 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .