Aktiebolag Göteborg
Vinterinvest AB
107 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
−29,1 %Rörelsemarginal
3903,0 %
Soliditet
71,6 %
+65,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 237 | 1 744 | 866 | 1 536 | 1 947 |
| Rörelseresultat | 48 280 | 697 | −1 024 | 587 | 982 |
| Årets resultat | 48 516 | 217 | −1 516 | 63 | −10 |
| Eget kapital | 49 923 | 1 407 | 1 190 | 2 706 | 2 642 |
| Balansomslutning | 69 696 | 22 445 | 19 351 | 20 837 | 20 853 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 237 | 1 744 | 866 | 1 536 | 1 947 |
| Personalkostnader | 441 | 509 | 1 305 | 398 | 339 |
| Övriga externa kostnader | 7 751 | 538 | 584 | 551 | 626 |
| Övriga rörelseposter, netto | 55 235 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 48 280 | 697 | −1 024 | 587 | 982 |
| Ränteintäkter | 775 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 217 | 908 | 909 | 575 | 493 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 839 | −211 | −1 933 | 12 | 489 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 417 | −21 | 107 |
| Koncernbidrag | −323 | 428 | 0 | 72 | −606 |
| Årets resultat | 48 516 | 217 | −1 516 | 63 | −10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 62 790 | 21 873 | 19 211 | 19 929 | 20 621 |
| Kortfristiga fordringar | 6 021 | 572 | 140 | 908 | 232 |
| Kassa och bank | 885 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 906 | 572 | 140 | 908 | 232 |
| Summa tillgångar | 69 696 | 22 445 | 19 351 | 20 837 | 20 853 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 307 | 1 090 | 2 606 | 2 543 | 2 552 |
| Eget kapital | 49 923 | 1 407 | 1 190 | 2 706 | 2 642 |
| Justerat eget kapital | 49 923 | 1 407 | 1 190 | 2 706 | 2 870 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 287 |
| Långfristiga skulder | 18 036 | 18 247 | 16 314 | 16 998 | 17 246 |
| Kortfristiga skulder | 1 737 | 2 791 | 1 847 | 1 133 | 678 |
| Summa eget kapital och skulder | 69 696 | 22 445 | 19 351 | 20 837 | 20 853 |
| Ställda säkerheter | 0 | 8 476 | 8 476 | 8 476 | 8 476 |
Verksamhet
Vinterinvest AB omsatte 1,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 352 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 3903,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 29 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Michael Ohlson (f. 1964) Styrelseledamot
- Margot Olsson Larsson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Vinterinvest AB (556688-0562) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Stug- och rumsuthyrning (SNI 55202) |
| Adress | Norra Hagenvägen 30, 439 91, Onsala Besök: Norra Hagenvägen 30, Onsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |