Aktiebolag Stockholm 96 sökningar
Vinslerhus AB
Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
444 tkr
−15,7 %60,8 %
+35,6 p.e.44,6 %
+2,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 444 | 527 | 476 | 1 021 | 324 | 254 | 618 | 991 |
| Rörelseresultat | 270 | 133 | −230 | 768 | 16 | 44 | 5 | −565 |
| Årets resultat | 220 | 30 | −354 | 827 | −88 | −45 | −57 | −461 |
| Eget kapital | 4 799 | 4 579 | 4 549 | 4 903 | 4 076 | 4 164 | 4 210 | 4 266 |
| Balansomslutning | 10 749 | 10 784 | 11 091 | 12 795 | 11 911 | 11 781 | 8 375 | 7 438 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 444 | 527 | 476 | 1 021 | 324 | 254 | 618 | 991 |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 69 | 52 | 45 | 45 | 38 | 19 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 76 | 63 | 71 | 95 | 92 | 215 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | −59 | −249 | −591 | −137 | −168 | −80 | −379 | −1 522 |
| Rörelseresultat | 270 | 133 | −230 | 768 | 16 | 44 | 5 | −565 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 51 | 104 | 124 | 95 | 104 | 89 | 62 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 220 | 30 | −354 | 878 | −88 | −45 | −57 | −574 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 113 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 51 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 220 | 30 | −354 | 827 | −88 | −45 | −57 | −461 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 910 | 9 915 | 9 273 | 9 113 | 5 860 | 5 864 | 4 252 | 3 854 |
| Varulager | 700 | 700 | 700 | 2 889 | 5 697 | 5 697 | 3 951 | 3 367 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 117 | 105 | 757 | 242 | 124 | 150 | 113 |
| Kassa och bank | 126 | 52 | 1 013 | 36 | 112 | 97 | 22 | 104 |
| Omsättningstillgångar | 839 | 870 | 1 818 | 3 682 | 6 051 | 5 917 | 4 122 | 3 584 |
| Summa tillgångar | 10 749 | 10 784 | 11 091 | 12 795 | 11 911 | 11 781 | 8 375 | 7 438 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 479 | 4 449 | 4 803 | 3 976 | 4 064 | 4 109 | 4 167 | 4 627 |
| Eget kapital | 4 799 | 4 579 | 4 549 | 4 903 | 4 076 | 4 164 | 4 210 | 4 266 |
| Justerat eget kapital | 4 799 | 4 579 | 4 549 | 4 903 | 4 076 | 4 164 | 4 210 | 4 266 |
| Långfristiga skulder | 2 157 | 2 298 | 2 586 | 3 051 | 3 893 | 5 064 | 2 007 | 2 300 |
| Kortfristiga skulder | 3 793 | 3 907 | 3 956 | 4 841 | 3 942 | 2 553 | 2 158 | 872 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 749 | 10 784 | 11 091 | 12 795 | 11 911 | 11 781 | 8 375 | 7 438 |
Verksamhet
Mätt mot de 696 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vinslerhus AB strax under mitten sett till omsättning, med 444 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 60,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 44,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 16 procent. Sätet finns i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel, förvaltning och förädling av veteran- och samlarfordon och därtill hörande event och konsulttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Petter Lundgren (f. 1966) Styrelseledamot
- Elisabeth Palm Lundgren (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-08 |
|---|---|
| Adress | Danavägen 14, 181 31, Lidingö Besök: Danavägen 14, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |