Aktiebolag Stockholm 83 sökningar
Vinjana AB
Dagspa, bastu och ångbastu
Omsättning 2025
7 tkr
Rörelsemarginal
-200,0 %
Soliditet
5,8 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 | −24 | −49 | −8 | −30 | −9 | −18 |
| Årets resultat | −93 | −1 089 | 60 | 51 | −450 | 23 | 53 |
| Eget kapital | 116 | 114 | 689 | 629 | 579 | 1 028 | 1 005 |
| Balansomslutning | 2 009 | 1 983 | 2 696 | 2 511 | 886 | 1 154 | 1 034 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 6 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 17 | 31 | 5 | 25 | 4 | 13 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 | — | — | 1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −14 | −24 | −49 | −8 | −30 | −9 | −18 |
| Ränteintäkter | 54 | 45 | 7 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 157 | 1 111 | 94 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −118 | −1 089 | 100 | 60 | −450 | 29 | 67 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 0 | −25 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 15 | 9 | 0 | 6 | 15 |
| Årets resultat | −93 | −1 089 | 60 | 51 | −450 | 23 | 53 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 960 | 1 101 | 2 129 | 1 886 | 701 | 922 | 553 |
| Varulager | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 005 | 842 | 532 | 514 | 33 | 49 | 48 |
| Kassa och bank | 35 | 40 | 35 | 111 | 151 | 183 | 432 |
| Omsättningstillgångar | 1 050 | 882 | 567 | 625 | 185 | 232 | 481 |
| Summa tillgångar | 2 009 | 1 983 | 2 696 | 2 511 | 886 | 1 154 | 1 034 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −6 | 569 | 509 | 458 | 909 | 885 | 832 |
| Eget kapital | 116 | 114 | 689 | 629 | 579 | 1 028 | 1 005 |
| Justerat eget kapital | 116 | 134 | 709 | 629 | 579 | 1 028 | 1 005 |
| Obeskattade reserver | 0 | 25 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 508 | 1 543 | 1 877 | 1 877 | 300 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 385 | 301 | 105 | 5 | 7 | 126 | 29 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 009 | 1 983 | 2 696 | 2 511 | 886 | 1 154 | 1 034 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 440 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vinjana AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 7 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -200,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 5,8 procent får betecknas som låg. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver spaverksamhet och uthyrning av flotationtankar. Företaget anordnar resor och utbildning i avslappning, meditation och personlig utveckling samt olika typer av event. Bolaget skall även bedriva finansieringsverksamhet samt äga och förvalta fastigheter, aktier och övriga värdepapper, dock ej sådan verksamhet som avses i Bankrörelselagen eller lagen om finansieringsverksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Per Lundström (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Per Lundström (f. 1971) Styrelseledamot
- Anna Helena Löfgren (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-11-13 |
|---|---|
| Adress | Hemängsvägen 1, 132 36, Saltsjö-Boo Besök: Hemängsvägen 1, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |