Aktiebolag Hammarö
Viniza AB
71 sökningar
Omsättning 2025
2,7 mkr
+5,5 %Rörelsemarginal
31,0 %
+0,3 p.e.Soliditet
87,9 %
−4,2 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 687 | 2 547 | 2 534 | 2 365 | 2 028 |
| Rörelseresultat | 832 | 780 | 850 | 1 153 | 850 |
| Årets resultat | 671 | 661 | 697 | 736 | 654 |
| Eget kapital | 2 650 | 2 479 | 1 818 | 1 501 | 1 225 |
| Balansomslutning | 3 028 | 2 696 | 2 391 | 2 075 | 1 540 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 687 | 2 547 | 2 534 | 2 365 | 2 028 |
| Personalkostnader | 1 201 | 1 144 | 1 148 | 968 | 817 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 7 | 7 | 12 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 643 | 618 | 653 | 318 | 350 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 124 | 86 | — |
| Rörelseresultat | 832 | 780 | 850 | 1 153 | 850 |
| Ränteintäkter | 39 | 48 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 5 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 861 | 824 | 877 | 975 | 830 |
| Bokslutsdispositioner | −8 | 0 | 0 | 3 | 2 |
| Skatt | 181 | 163 | 181 | 241 | 178 |
| Årets resultat | 671 | 661 | 697 | 736 | 654 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 318 | 1 336 | 1 295 | 541 | 551 |
| Kortfristiga fordringar | 749 | 720 | 728 | 685 | 504 |
| Kassa och bank | 861 | 640 | 368 | 849 | 485 |
| Omsättningstillgångar | 1 710 | 1 360 | 1 096 | 1 534 | 989 |
| Summa tillgångar | 3 028 | 2 696 | 2 391 | 2 075 | 1 540 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 929 | 1 768 | 1 071 | 715 | 521 |
| Eget kapital | 2 650 | 2 479 | 1 818 | 1 501 | 1 225 |
| Justerat eget kapital | 2 661 | 2 484 | 1 823 | 1 506 | 1 232 |
| Obeskattade reserver | 14 | 6 | 6 | 6 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 364 | 211 | 567 | 568 | 306 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 028 | 2 696 | 2 391 | 2 075 | 1 540 |
Verksamhet
Viniza AB omsatte 2,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 31,0 procent, och soliditeten var hög — 87,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Hammarö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att utföra konsultationer gällande teknik- och verksamhetsutveckling, personlig utveckling, friskvård, hälsorådgivning, musikproduktion, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Martin Ljungberg (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Martin Ljungberg (f. 1975) Styrelseledamot
- Jenny Nilsson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-02 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Björkvägen 9, 663 41, Hammarö Besök: Björkvägen 9, Hammarö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |