Aktiebolag Malmö
Vingården i Klagshamn AB
18 sökningar
5,5 mkr
+83,2 %11,9 %
+33,0 p.e.36,1 %
+2,8 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 510 | 3 008 | 4 498 | 3 793 |
| Rörelseresultat | 658 | −634 | 544 | 978 |
| Årets resultat | 388 | 174 | 256 | 585 |
| Eget kapital | 1 428 | 1 040 | 866 | 610 |
| Balansomslutning | 3 958 | 3 127 | 3 971 | 2 984 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 510 | 3 008 | 4 498 | 3 793 |
| Personalkostnader | 1 517 | 1 550 | 1 562 | 876 |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 58 | 25 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 1 003 | 889 | 766 | 298 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 266 | −1 145 | −1 601 | −1 632 |
| Rörelseresultat | 658 | −634 | 544 | 978 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 2 | — |
| Räntekostnader | 4 | 6 | 41 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 656 | −639 | 505 | 978 |
| Bokslutsdispositioner | −165 | 873 | −176 | −240 |
| Skatt | 102 | 60 | 72 | 153 |
| Årets resultat | 388 | 174 | 256 | 585 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 179 | 206 | 236 | 59 |
| Varulager | 2 430 | 1 723 | 1 734 | 1 465 |
| Kortfristiga fordringar | 244 | 235 | 554 | 240 |
| Kassa och bank | 1 105 | 963 | 1 447 | 1 220 |
| Omsättningstillgångar | 3 779 | 2 921 | 3 736 | 2 925 |
| Summa tillgångar | 3 958 | 3 127 | 3 971 | 2 984 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 015 | 841 | 585 | 0 |
| Eget kapital | 1 428 | 1 040 | 866 | 610 |
| Justerat eget kapital | 1 559 | 1 040 | 1 559 | 1 163 |
| Obeskattade reserver | 165 | 0 | 873 | 697 |
| Kortfristiga skulder | 2 365 | 2 087 | 2 232 | 1 677 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 958 | 3 127 | 3 971 | 2 984 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 099 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vingården i Klagshamn AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,9 procent, och soliditeten var god — 36,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 83 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Malmö.
Aktiebolaget skall bedriva vinproduktion, växtodling, försäljning av vintillbehör och konsultationer inom vinodling, upplevelser samt i samtliga fall därmed förekommande fall förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
- Murat Sait Sofrakis (f. 1967) Styrelseledamot
- Lena Jörgensen (f. 1966) Styrelsesuppleant
- Jan Mellvé (f. 1953) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Möllevägen 31, 218 51, Klagshamn Besök: Möllevägen 31, Klagshamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |