Aktiebolag Avesta
Vingar Av Stål AB
132 sökningar
Omsättning 2025
100 tkr
−8,3 %Rörelsemarginal
-1,0 %
−0,1 p.e.Soliditet
20,0 %
−0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 100 | 109 | 0 | 198 | 183 | 128 | 180 | 142 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −102 | 32 | 37 | −42 | −19 | −46 |
| Årets resultat | 23 | −4 | 14 | 25 | 28 | 3 | 69 | −46 |
| Eget kapital | 365 | 343 | 334 | 320 | 295 | 267 | 264 | 195 |
| Balansomslutning | 1 821 | 1 694 | 1 521 | 1 579 | 1 554 | 1 549 | 1 581 | 1 637 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 | 109 | 0 | 198 | 183 | 128 | 180 | 142 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 43 | 43 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 95 | 87 | 151 | 130 | 127 | 156 | 145 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −102 | 32 | 37 | −42 | −19 | −46 |
| Ränteintäkter | 25 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | −4 | −102 | 32 | 36 | −42 | −21 | −46 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 120 | 0 | 0 | 50 | 90 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 4 | 7 | 9 | 5 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 23 | −4 | 14 | 25 | 28 | 3 | 69 | −46 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 615 | 1 605 | 1 505 | 1 471 | 1 486 | 1 501 | 1 545 | 1 588 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 52 | 8 | 5 | 4 | 6 | 13 | 14 |
| Kassa och bank | 154 | 37 | 8 | 103 | 64 | 41 | 24 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 206 | 89 | 16 | 108 | 68 | 47 | 36 | 49 |
| Summa tillgångar | 1 821 | 1 694 | 1 521 | 1 579 | 1 554 | 1 549 | 1 581 | 1 637 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 242 | 247 | 220 | 195 | 167 | 164 | 95 | 141 |
| Eget kapital | 365 | 343 | 334 | 320 | 295 | 267 | 264 | 195 |
| Justerat eget kapital | 365 | 343 | 334 | 320 | 295 | 267 | 264 | 195 |
| Kortfristiga skulder | 1 456 | 1 351 | 1 187 | 1 259 | 1 259 | 1 282 | 1 317 | 1 442 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 821 | 1 694 | 1 521 | 1 579 | 1 554 | 1 549 | 1 581 | 1 637 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 1 500 | 1 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vingar Av Stål AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 100 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 20,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Sätet finns i Avesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska omfatta uthyrning av entreprenadmaskiner och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Grufving (f. 1961) Styrelseledamot
- Oskar Grufving (f. 1990) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Parachute Sweden AB (559033-8413) |
|---|---|
| Koncernmoder | Parachute Sweden AB (559033-8413) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Gammelgård 33, 775 95, Folkärna Besök: Gammelgård 33, Folkärna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 0226-19010 |