Aktiebolag Södertälje 65 sökningar
Vindkällan Energi AB
Generering av elektricitet från förnybara energikällor
2,5 mkr
−12,4 %13,6 %
−23,1 p.e.4,0 %
−0,8 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 464 | 2 813 | 7 644 | 4 488 | 1 835 | 1 922 | 3 794 | 2 755 |
| Rörelseresultat | 336 | 1 032 | 4 679 | 2 731 | 396 | 248 | 1 962 | 949 |
| Årets resultat | 239 | 83 | 2 092 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 502 | 663 | 2 580 | 488 | 488 | 488 | 488 | 489 |
| Balansomslutning | 12 488 | 13 684 | 15 338 | 16 154 | 16 547 | 17 881 | 19 520 | 19 687 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 464 | 2 813 | 7 644 | 4 488 | 1 835 | 1 922 | 3 794 | 2 755 |
| Av- och nedskrivningar | 1 077 | 1 077 | 1 077 | 1 077 | 1 077 | 1 077 | 1 077 | 1 077 |
| Övriga externa kostnader | 1 050 | 704 | 1 893 | 680 | 360 | 597 | 754 | 786 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | 57 |
| Rörelseresultat | 336 | 1 032 | 4 679 | 2 731 | 396 | 248 | 1 962 | 949 |
| Ränteintäkter | 6 | 26 | 14 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 208 | 304 | 461 | 482 | 464 | 516 | 513 | 492 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | 754 | 4 233 | 2 249 | −63 | −262 | 1 448 | 457 |
| Bokslutsdispositioner | 166 | −650 | −1 600 | −2 249 | 63 | 262 | −1 448 | −455 |
| Skatt | 61 | 21 | 541 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 239 | 83 | 2 092 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 220 | 12 297 | 13 374 | 14 451 | 15 529 | 16 606 | 17 683 | 18 760 |
| Kortfristiga fordringar | 469 | 485 | 1 289 | 855 | 382 | 373 | 637 | 492 |
| Kassa och bank | 799 | 902 | 675 | 848 | 637 | 903 | 1 201 | 435 |
| Omsättningstillgångar | 1 268 | 1 387 | 1 963 | 1 703 | 1 018 | 1 275 | 1 838 | 927 |
| Summa tillgångar | 12 488 | 13 684 | 15 338 | 16 154 | 16 547 | 17 881 | 19 520 | 19 687 |
| Aktiekapital | 100 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 163 | 80 | −12 | −12 | −12 | −12 | −12 | −11 |
| Eget kapital | 502 | 663 | 2 580 | 488 | 488 | 488 | 488 | 489 |
| Justerat eget kapital | 6 158 | 6 450 | 7 852 | 4 490 | 2 704 | 2 754 | 2 962 | 1 813 |
| Obeskattade reserver | 7 124 | 7 289 | 6 640 | 5 040 | 2 791 | 2 854 | 3 116 | 1 667 |
| Avsättningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 400 | 4 100 | 4 100 | 10 059 | 12 486 | 13 912 | 15 337 | 16 732 |
| Kortfristiga skulder | 462 | 632 | 1 018 | 567 | 782 | 627 | 579 | 799 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 488 | 13 684 | 15 338 | 16 154 | 16 547 | 17 881 | 19 520 | 19 687 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 642 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vindkällan Energi AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,6 procent, och soliditeten var låg — 4,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Sätet finns i Södertälje.
Bolaget ska bedriva energiproduktion och därmed jämförlig verksamhet, projektering, drift och konsultation inom energi och därmed jämförlig verksamhet samt kapitalförvaltning och därmed jämförlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Olle Moden (f. 1956) Ordförande, Styrelseledamot
- Elisabeth Kempe (f. 1956) Styrelseledamot
- Monica Mild (f. 1958) Styrelseledamot
- Håkan Sjögren (f. 1961) Styrelseledamot
- Annika Swedbjer (f. 1967) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-18 |
|---|---|
| Adress | Stativvägen 4, 152 51, Södertälje Besök: Stativvägen 4, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |