Aktiebolag Österåker
Vindicta Force AB
9 sökningar
Omsättning 2025
11,3 mkr
+59,1 %Rörelsemarginal
1,8 %
−1,7 p.e.Soliditet
11,6 %
−0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 304 | 7 106 | 0 |
| Rörelseresultat | 204 | 252 | −2 |
| Årets resultat | 115 | 151 | −2 |
| Eget kapital | 289 | 174 | 23 |
| Balansomslutning | 3 238 | 1 836 | 23 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 304 | 7 106 | 0 |
| Personalkostnader | 2 574 | 1 038 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 118 | 65 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 136 | 2 567 | 2 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 272 | −3 184 | — |
| Rörelseresultat | 204 | 252 | −2 |
| Räntekostnader | 5 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 199 | 251 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | −60 | 0 |
| Skatt | 34 | 40 | 0 |
| Årets resultat | 115 | 151 | −2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 407 | 337 | 0 |
| Varulager | 473 | 296 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 008 | 1 123 | 9 |
| Kassa och bank | 350 | 80 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 2 831 | 1 499 | 23 |
| Summa tillgångar | 3 238 | 1 836 | 23 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 149 | −2 | 0 |
| Eget kapital | 289 | 174 | 23 |
| Justerat eget kapital | 376 | 222 | 23 |
| Obeskattade reserver | 110 | 60 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 839 | 1 602 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 238 | 1 836 | 23 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vindicta Force AB 11,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 11,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 59 procent. Sätet finns i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska reparera, förädla, lackera, tillverka och inreda karosser, fordon, efterfordon, husbilar och husvagnar.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Tim Johansson (f. 1990) Verkställande direktör
Styrelse
- Tim Johansson (f. 1990) Styrelseledamot
- Lena Kling Johansson (f. 1958) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lena Kling Johansson (f. 1958) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-04 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Nickelvägen 5, 184 91, Åkersberga Besök: Nickelvägen 5, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |