starkabolag.se

Aktiebolag Kungsbacka

Vilsius AB

35 sökningar

Omsättning 2025

1,4 mkr

−1,7 %
Rörelsemarginal

35,8 %

+0,0 p.e.
Soliditet

78,6 %

+3,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 3711 3951 3531 1071 465
Rörelseresultat491499417380761
Årets resultat291301334302598
Eget kapital667626525492623
Balansomslutning1 101965883843831
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12*
Nettoomsättning1 3711 3951 3531 1071 465
Personalkostnader797796854644649
Övriga externa kostnader8390758353
Övriga rörelseposter, netto—−10−7——
Rörelseresultat491499417380761
Ränteintäkter264——
Räntekostnader00100
Resultat efter finansiella poster492505420381761
Bokslutsdispositioner−124−126000
Skatt77788779163
Årets resultat291301334302598

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12*
Anläggningstillgångar200000
Kortfristiga fordringar69563957567649
Kassa och bank386326308167782
Omsättningstillgångar1 081965883843831
Summa tillgångar1 101965883843831
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat3513001661650
Eget kapital667626525492623
Justerat eget kapital866726525492623
Obeskattade reserver250126000
Kortfristiga skulder184213358351208
Summa eget kapital och skulder1 101965883843831

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Vilsius AB 1,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 557 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 35,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 78,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Kungsbacka.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
IT konsult - systemutveckling.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Vilsius AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Vilsius AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Vilsius AB (559275-8915)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Vilsius AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2020-10-09
Bransch Dataprogrammering (SNI 62100)
Adress
Madängsvägen 15, 439 32, Onsala
Besök: Madängsvägen 15, Onsala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad