Aktiebolag Uddevalla 70 sökningar
Villa Lindesnäs AB
Hotellverksamhet med restaurangrörelse
Omsättning 2025
16 tkr
−95,9 %Rörelsemarginal
2868,8 %
Soliditet
38,8 %
+35,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 | 387 | 256 | 318 | 600 | 516 | 363 | 585 |
| Rörelseresultat | 459 | −1 | −85 | −287 | 236 | 187 | −199 | −244 |
| Årets resultat | 62 | 1 | 6 | 0 | 18 | 285 | 34 | 879 |
| Eget kapital | 268 | 206 | 205 | 640 | 641 | 623 | 669 | 1 434 |
| Balansomslutning | 690 | 5 884 | 6 035 | 6 508 | 6 818 | 6 894 | 6 965 | 8 329 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 | 387 | 256 | 318 | 600 | 516 | 363 | 585 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 235 | 233 | 231 | 231 | 240 | 372 | 372 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 214 | 226 | 388 | 155 | 116 | 190 | 322 |
| Övriga rörelseposter, netto | 495 | 61 | 118 | 14 | 22 | 27 | — | −76 |
| Rörelseresultat | 459 | −1 | −85 | −287 | 236 | 187 | −199 | −244 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 347 | 341 | 188 | 167 | 167 | 196 | 217 |
| Resultat efter finansiella poster | 449 | −347 | −426 | −475 | 69 | 20 | −396 | −461 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −30 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 365 | 450 | 491 | 0 | 265 | 430 | 1 340 |
| Skatt | 387 | 17 | 18 | 16 | 21 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 62 | 1 | 6 | 0 | 18 | 285 | 34 | 879 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 500 | 5 668 | 5 834 | 6 065 | 6 295 | 6 535 | 6 907 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 384 | 367 | 674 | 743 | 599 | 430 | 1 421 |
| Kassa och bank | 684 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 690 | 384 | 367 | 674 | 753 | 599 | 430 | 1 421 |
| Summa tillgångar | 690 | 5 884 | 6 035 | 6 508 | 6 818 | 6 894 | 6 965 | 8 329 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 106 | 105 | 99 | 540 | 523 | 238 | 535 | 455 |
| Eget kapital | 268 | 206 | 205 | 640 | 641 | 623 | 669 | 1 434 |
| Justerat eget kapital | 292 | 230 | 229 | 664 | 665 | 623 | 669 | 1 434 |
| Obeskattade reserver | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 5 280 | 5 524 | 5 740 | 5 874 | 6 023 | 6 570 |
| Kortfristiga skulder | 392 | 5 648 | 520 | 314 | 407 | 397 | 273 | 325 |
| Summa eget kapital och skulder | 690 | 5 884 | 6 035 | 6 508 | 6 818 | 6 894 | 6 965 | 8 329 |
| Ställda säkerheter | 0 | 6 000 | 6 168 | 6 334 | 6 564 | 6 705 | 7 026 | 7 256 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 660 granskade bolag ligger Villa Lindesnäs AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 16 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2868,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 38,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 96 procent. Sätet finns i Uddevalla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska restaurang och catering, hotell och konferens, samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Åse Hallin Malm (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Jan Ove Malm (f. 1957) Styrelseledamot
- Robin Malm (f. 1984) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Kanelsnäckan AB (556722-7698) |
|---|---|
| Koncernmoder | Kanelsnäckan AB (556722-7698) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-03 |
|---|---|
| Adress | Gustafsberg 475, 451 91, Uddevalla Besök: Gustafsberg 475, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |