Aktiebolag Kristianstad
Vilans Ytbehandling AB
35 sökningar
3,1 mkr
+20,8 %1,7 %
+0,1 p.e.39,6 %
+0,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 061 | 2 533 | 3 144 | 3 143 | 3 197 | 2 656 | 4 306 |
| Rörelseresultat | 52 | 41 | 11 | −70 | 150 | −358 | −412 |
| Årets resultat | 52 | 42 | 165 | −70 | 150 | −358 | −411 |
| Eget kapital | 390 | 338 | 296 | 130 | 201 | 51 | 59 |
| Balansomslutning | 984 | 862 | 1 044 | 877 | 978 | 681 | 722 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 061 | 2 533 | 3 144 | 3 143 | 3 197 | 2 656 | 4 306 |
| Personalkostnader | 1 264 | 1 028 | 1 271 | 1 430 | 1 365 | 1 384 | 2 645 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 4 | 6 | 6 | 6 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 1 166 | 1 142 | 1 285 | 1 226 | 1 100 | 1 131 | 1 667 |
| Övriga rörelseposter, netto | −579 | −322 | −573 | −551 | −576 | −493 | −398 |
| Rörelseresultat | 52 | 41 | 11 | −70 | 150 | −358 | −412 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 4 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 52 | 42 | 15 | −70 | 150 | −358 | −411 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 52 | 42 | 165 | −70 | 150 | −358 | −411 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 10 | 16 | 22 |
| Varulager | 15 | 38 | 21 | 29 | 39 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 720 | 622 | 914 | 696 | 745 | 611 | 572 |
| Kassa och bank | 249 | 202 | 109 | 148 | 184 | 55 | 128 |
| Omsättningstillgångar | 984 | 862 | 1 044 | 873 | 968 | 665 | 700 |
| Summa tillgångar | 984 | 862 | 1 044 | 877 | 978 | 681 | 722 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 288 | 246 | 81 | 150 | 1 | −411 | 0 |
| Eget kapital | 390 | 338 | 296 | 130 | 201 | 51 | 59 |
| Justerat eget kapital | 390 | 338 | 296 | 130 | 201 | 51 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 594 | 524 | 748 | 747 | 777 | 630 | 663 |
| Summa eget kapital och skulder | 984 | 862 | 1 044 | 877 | 978 | 681 | 722 |
| Ansvarsförbindelser | 770 | 770 | 770 | 770 | 770 | 770 | 420 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 509 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Vilans Ytbehandling AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 3,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,7 procent, och soliditeten var god — 39,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Kristianstad.
Aktiebolaget ska utföra blästring, målning, ytbehandling, epoximålning, sprutförzinkning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Carl Lineke (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Evert Johnsson (f. 1963) Styrelseledamot
- Hans Jörgen Persson (f. 1970) Styrelseledamot
- Lina Gustafsson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
- Sven Isaksson (f. 1977) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | BKI Sweden AB (556661-2171) |
|---|---|
| Koncernmoder | BKI Sweden AB (556661-2171) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Beläggning och överdragning av metall (SNI 25510) |
| Adress | Hedentorpsvägen 16, 291 62, Kristianstad Besök: Hedentorpsvägen 16, Kristianstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |