Aktiebolag Södertälje
Viksbergs Plattsättning & Måleri AB
142 sökningar
2,5 mkr
+8,4 %-3,9 %
−10,7 p.e.64,2 %
−7,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 466 | 2 274 | 1 901 | 3 150 | 2 424 | 2 496 | 2 840 | 2 267 |
| Rörelseresultat | −96 | 155 | −41 | 272 | 362 | 39 | 238 | −169 |
| Årets resultat | −99 | 131 | −41 | 216 | 284 | 30 | 219 | −170 |
| Eget kapital | 504 | 603 | 472 | 713 | 697 | 513 | 483 | 264 |
| Balansomslutning | 785 | 840 | 575 | 1 041 | 963 | 1 290 | 969 | 676 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 466 | 2 274 | 1 901 | 3 150 | 2 424 | 2 496 | 2 840 | 2 267 |
| Personalkostnader | 735 | 440 | 649 | 686 | 595 | 965 | 803 | 527 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 15 | 0 | 1 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 380 | 479 | 502 | 515 | 450 | 461 | 491 | 470 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 419 | −1 185 | −791 | −1 676 | −1 012 | −1 026 | −1 303 | −1 434 |
| Rörelseresultat | −96 | 155 | −41 | 272 | 362 | 39 | 238 | −169 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −99 | 153 | −41 | 272 | 362 | 39 | 237 | −170 |
| Skatt | 0 | 23 | 0 | 56 | 78 | 9 | 18 | 0 |
| Årets resultat | −99 | 131 | −41 | 216 | 284 | 30 | 219 | −170 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 113 | 141 | 0 | 0 | 1 | 7 | 12 | 18 |
| Kortfristiga fordringar | 375 | 335 | 356 | 570 | 389 | 514 | 690 | 385 |
| Kassa och bank | 297 | 364 | 219 | 471 | 573 | 770 | 266 | 273 |
| Omsättningstillgångar | 672 | 699 | 575 | 1 041 | 962 | 1 283 | 956 | 658 |
| Summa tillgångar | 785 | 840 | 575 | 1 041 | 963 | 1 290 | 969 | 676 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 495 | 364 | 405 | 389 | 305 | 375 | 156 | 326 |
| Eget kapital | 504 | 603 | 472 | 713 | 697 | 513 | 483 | 264 |
| Justerat eget kapital | 504 | 603 | 472 | 713 | 697 | 513 | 483 | 264 |
| Långfristiga skulder | 52 | 71 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 229 | 166 | 103 | 328 | 266 | 777 | 486 | 412 |
| Summa eget kapital och skulder | 785 | 840 | 575 | 1 041 | 963 | 1 290 | 969 | 676 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 157 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Viksbergs Plattsättning & Måleri AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 64,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Södertälje.
Bolaget skall bedriva ny-till och ombyggnation av fastigheter, plattsättning, måleri, äga och förvalta fastigheter, idrotts konsulting inom innebandy, inrednings design, café med catering, kontorsadministration, tillverkning och försäljning av konsthantverk, personaluthyrning, specialsök med hund, sök för vägglöss med hund, hundträning, hunddagis, hundpassning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter Nilsson (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Angelina Callin (f. 1991) Styrelseledamot
- Jennifer Olsson (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Sund 14, 153 92, Hölö Besök: Sund 14, Hölö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |