Aktiebolag Höganäs
Viklundagård AB
136 sökningar
Omsättning 2024
14,1 mkr
+13,9 %Rörelsemarginal
-9,0 %
+11,7 p.e.Soliditet
-22,1 %
−23,6 p.e.Anställda
14
−39,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 108 | 12 389 | 21 636 | 24 531 | 23 124 |
| Rörelseresultat | −1 267 | −2 557 | 560 | −399 | 49 |
| Årets resultat | −1 363 | −2 639 | 602 | 7 | 128 |
| Eget kapital | −1 247 | 116 | 1 555 | 954 | 947 |
| Balansomslutning | 5 642 | 7 542 | 10 894 | 11 839 | 13 958 |
| Anställda | 14 | 23 | 23 | 23 | 23 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 108 | 12 389 | 21 636 | 24 531 | 23 124 |
| Personalkostnader | 4 851 | 4 949 | 5 663 | 5 977 | 6 030 |
| Av- och nedskrivningar | 539 | 539 | 898 | 972 | 972 |
| Övriga externa kostnader | 4 063 | 3 572 | 5 520 | 6 259 | 6 000 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 922 | −5 886 | −8 995 | −11 722 | −10 073 |
| Rörelseresultat | −1 267 | −2 557 | 560 | −399 | 49 |
| Ränteintäkter | 20 | 17 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 116 | 108 | 202 | 201 | 195 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 363 | −2 647 | 359 | −567 | −136 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 400 | 650 | 300 |
| Skatt | 0 | −8 | 157 | 76 | 36 |
| Årets resultat | −1 363 | −2 639 | 602 | 7 | 128 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 829 | 4 473 | 5 926 | 6 957 | 8 481 |
| Varulager | 853 | 1 073 | 969 | 1 600 | 939 |
| Kortfristiga fordringar | 903 | 1 607 | 1 868 | 928 | 1 656 |
| Kassa och bank | 57 | 389 | 2 131 | 2 354 | 2 882 |
| Omsättningstillgångar | 1 814 | 3 069 | 4 967 | 4 882 | 5 477 |
| Summa tillgångar | 5 642 | 7 542 | 10 894 | 11 839 | 13 958 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 16 | 1 455 | 853 | 847 | 719 |
| Eget kapital | −1 247 | 116 | 1 555 | 954 | 947 |
| Justerat eget kapital | −1 247 | 116 | 1 555 | 1 272 | 1 781 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 400 | 1 050 |
| Långfristiga skulder | 5 372 | 6 143 | 6 628 | 6 911 | 6 890 |
| Kortfristiga skulder | 1 517 | 1 283 | 2 711 | 3 574 | 5 071 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 642 | 7 542 | 10 894 | 11 839 | 13 958 |
| Ställda säkerheter | 5 060 | 5 060 | 5 060 | 5 060 | 5 060 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Viklundagård AB 14,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -9,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -22,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Höganäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva odling av grönsaker i växthus och på friland och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Damian Zarembski (f. 1971) Styrelseledamot
- Casper Zarembski (f. 2004) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Cecilia Ståhl (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Prästavägen 417, 263 65, Viken Besök: Prästavägen 417, Viken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |