starkabolag.se

Aktiebolag Norrköping

Vikab Vibrationskonsult AB

83 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+21,2 %
Rörelsemarginal

16,7 %

+10,9 p.e.
Soliditet

73,3 %

+1,0 p.e.
Anställda

2

−33,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning2 2001 8152 7383 0361 735
Rörelseresultat368105176496254
Årets resultat2147294390191
Eget kapital799836763970780
Balansomslutning1 2351 2051 2471 3051 196
Anställda23333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning2 2001 8152 7383 0361 735
Personalkostnader9408241 6621 503774
Av- och nedskrivningar3235166168141
Övriga externa kostnader526507519593425
Övriga rörelseposter, netto−334−344−215−276−141
Rörelseresultat368105176496254
Ränteintäkter100——
Räntekostnader9111117
Resultat efter finansiella poster36094166495247
Bokslutsdispositioner−900−4400
Skatt56222810556
Årets resultat2147294390191

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar427490256338
Kortfristiga fordringar521953365610679
Kassa och bank672178792439180
Omsättningstillgångar1 1931 1311 1571 049859
Summa tillgångar1 2351 2051 2471 3051 196
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat535714619530539
Eget kapital799836763970780
Justerat eget kapital905871798970780
Obeskattade reserver134444400
Långfristiga skulder99912066111
Kortfristiga skulder203234234329305
Summa eget kapital och skulder1 2351 2051 2471 3051 196

Verksamhet

Vikab Vibrationskonsult AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 834 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 16,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 73,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Norrköping.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva tekniska konsultationer och innovationer, maskinkonstruktioner, balansering av maskiner och analys inom industri, flyg och fartygsflottan, samt försäljning och installationer av elektrisk och mekanisk utrustning, försäljning av hård- och mjukvaror inom databranschen och i övrigt idka därmed förenlig verksamhet. Vidare idka handel med motorcyklar, flygplan, fartyg, bilar och övriga fordon i allmänhet samt service och reparationer av dessa.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Vikab Vibrationskonsult AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Vikab Vibrationskonsult AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Vikab Vibrationskonsult AB (559161-8581)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Vikab Vibrationskonsult AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-06-11
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)
Adress
Kvarnlyckevägen 25, 617 71, Kimstad
Besök: Kvarnlyckevägen 25, Kimstad
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad