Aktiebolag Göteborg
Viewelin AB
18 sökningar
122 tkr
−70,2 %-45,9 %
−48,6 p.e.96,6 %
+10,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 122 | 409 | 352 | 519 |
| Rörelseresultat | −56 | 11 | 27 | −76 |
| Årets resultat | −56 | 12 | −96 | 316 |
| Eget kapital | 196 | 252 | 246 | 341 |
| Balansomslutning | 203 | 293 | 256 | 472 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 | 409 | 352 | 519 |
| Personalkostnader | 115 | 288 | 202 | 549 |
| Övriga externa kostnader | 56 | 106 | 121 | 46 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 | −4 | −2 | — |
| Rörelseresultat | −56 | 11 | 27 | −76 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 0 | — |
| Resultat efter finansiella poster | −56 | 15 | −96 | 316 |
| Skatt | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −56 | 12 | −96 | 316 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 288 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 70 | 40 | 24 |
| Kassa och bank | 197 | 223 | 216 | 160 |
| Omsättningstillgångar | 203 | 293 | 256 | 184 |
| Summa tillgångar | 203 | 293 | 256 | 472 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 227 | 215 | 317 | 0 |
| Eget kapital | 196 | 252 | 246 | 341 |
| Justerat eget kapital | 196 | 252 | 246 | 341 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 41 | 10 | 131 |
| Summa eget kapital och skulder | 203 | 293 | 256 | 472 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 367 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Viewelin AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 122 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -45,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 96,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 70 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom HR.
Styrelse & ledning
- Elin Hartelius (f. 1982) Styrelseledamot
- Johan Hartelius (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-24 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Funäsdalsporten 39 A, 846 72, Funäsdalen Besök: Funäsdalsporten 39 A, Funäsdalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |