Aktiebolag Stockholm
Victory Consulting AB
64 sökningar
Omsättning 2025
634 tkr
+7,5 %Rörelsemarginal
99,4 %
−0,3 p.e.Soliditet
49,5 %
−14,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 634 | 590 | 244 | 622 | 1 125 | 467 | 441 | 416 |
| Rörelseresultat | 630 | 588 | 242 | 619 | 1 121 | 464 | 425 | 392 |
| Årets resultat | 666 | 963 | 239 | 416 | 692 | 274 | 248 | 232 |
| Eget kapital | 3 802 | 3 136 | 2 173 | 1 934 | 1 518 | 826 | 652 | 404 |
| Balansomslutning | 7 684 | 4 918 | 3 721 | 3 235 | 2 735 | 1 482 | 1 222 | 839 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 634 | 590 | 244 | 622 | 1 125 | 467 | 441 | 416 |
| Kostnad sålda varor | 4 | 2 | 2 | 3 | 4 | 3 | 16 | 24 |
| Bruttoresultat | 630 | 588 | 242 | 619 | 1 121 | 464 | 425 | 392 |
| Rörelseresultat | 630 | 588 | 242 | 619 | 1 121 | 464 | 425 | 392 |
| Ränteintäkter | 96 | 163 | 94 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 44 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 892 | 1 219 | 336 | 700 | 1 158 | 464 | 417 | 392 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | −120 | −30 | −175 | −285 | −115 | −100 | −95 |
| Skatt | 127 | 136 | 67 | 109 | 180 | 75 | 70 | 65 |
| Årets resultat | 666 | 963 | 239 | 416 | 692 | 274 | 248 | 232 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 391 | 1 882 | 1 230 | 2 630 | 1 863 | 313 | 210 | 148 |
| Kortfristiga fordringar | 866 | 644 | 1 958 | 83 | 662 | 253 | 334 | 256 |
| Kassa och bank | 427 | 2 392 | 533 | 522 | 211 | 916 | 677 | 434 |
| Omsättningstillgångar | 1 294 | 3 036 | 2 491 | 604 | 873 | 1 169 | 1 012 | 690 |
| Summa tillgångar | 7 684 | 4 918 | 3 721 | 3 235 | 2 735 | 1 482 | 1 222 | 839 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 036 | 2 073 | 1 834 | 1 418 | 726 | 452 | 304 | 72 |
| Eget kapital | 3 802 | 3 136 | 2 173 | 1 934 | 1 518 | 826 | 652 | 404 |
| Justerat eget kapital | 4 671 | 3 926 | 2 868 | 2 605 | 2 050 | 1 132 | 866 | 539 |
| Obeskattade reserver | 1 095 | 995 | 875 | 845 | 670 | 385 | 270 | 170 |
| Kortfristiga skulder | 2 787 | 787 | 673 | 456 | 547 | 271 | 300 | 265 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 684 | 4 918 | 3 721 | 3 235 | 2 735 | 1 482 | 1 222 | 839 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Victory Consulting AB i den övre halvan sett till omsättning, med 634 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 99,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 49,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva konsult uthyrning inom ekonomi och administration samt såsom holdingbolag äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva in- och utlåning från och till närstående svenska och utländska företag (dock ej sådan verksamhet som avses i lag (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse), utfärda garantier för närstående, svenska och utländska företag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Victoria Altinisik (f. 1965) Styrelseledamot
- Rickard Ibrahim Altinisik (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-10-07 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Väpnarvägen 2, 145 72, Norsborg Besök: Väpnarvägen 2, Norsborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |