Aktiebolag Göteborg
Viamant Group AB
109 sökningar
Omsättning 2025
11,3 mkr
−15,4 %Rörelsemarginal
-2,7 %
−2,8 p.e.Soliditet
17,7 %
−10,9 p.e.Anställda
7
−22,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 264 | 13 319 | 12 589 | 10 900 | 8 561 |
| Rörelseresultat | −300 | 22 | 123 | 266 | −1 060 |
| Årets resultat | −336 | 5 | 107 | 103 | −530 |
| Eget kapital | 340 | 675 | 670 | 563 | 460 |
| Balansomslutning | 1 922 | 2 357 | 2 649 | 2 283 | 1 899 |
| Anställda | 7 | 9 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 264 | 13 319 | 12 589 | 10 900 | 8 561 |
| Personalkostnader | 3 430 | 3 969 | 3 809 | 3 572 | 3 543 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 45 | 32 | 27 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 2 039 | 2 201 | 2 092 | 2 165 | 2 153 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 050 | −7 082 | −6 533 | −4 870 | −3 898 |
| Rörelseresultat | −300 | 22 | 123 | 266 | −1 060 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 39 | 19 | 16 | 163 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −336 | 5 | 107 | 103 | −1 088 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 557 |
| Årets resultat | −336 | 5 | 107 | 103 | −530 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 163 | 209 | 254 | 194 | 371 |
| Varulager | 1 248 | 1 496 | 1 397 | 1 266 | 1 024 |
| Kortfristiga fordringar | 434 | 506 | 562 | 424 | 286 |
| Kassa och bank | 77 | 146 | 436 | 399 | 218 |
| Omsättningstillgångar | 1 759 | 2 149 | 2 395 | 2 090 | 1 528 |
| Summa tillgångar | 1 922 | 2 357 | 2 649 | 2 283 | 1 899 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 626 | 620 | 513 | 410 | 940 |
| Eget kapital | 340 | 675 | 670 | 563 | 460 |
| Justerat eget kapital | 340 | 675 | 670 | 563 | 460 |
| Långfristiga skulder | 70 | 125 | 181 | 237 | 292 |
| Kortfristiga skulder | 1 512 | 1 557 | 1 798 | 1 483 | 1 147 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 922 | 2 357 | 2 649 | 2 283 | 1 899 |
| Ställda säkerheter | 1 036 | 1 036 | 1 036 | 1 036 | 1 036 |
| Ansvarsförbindelser | 413 | 413 | 413 | 413 | 413 |
Verksamhet
Viamant Group AB omsatte 11,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,7 procent, och soliditeten var måttlig — 17,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning av tobaksvaror, godis,läsk, nyttigt godis, frukt, telefonkort, lotter, tipsombud samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cebrail Serin (f. 1990) Styrelseledamot
- Ali Sami Tezcan (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pelle Bender (f. 1984) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-10-29 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260) |
| Adress | Stampgatan 15, 416 64, Göteborg Besök: Stampgatan 15, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |